Kim Dzong Un chwali „więzi braterstwa” z Chinami

2021-07-29 11:44 aktualizacja: 2021-07-29, 11:48
Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un oraz prezydent Chin  Xi Jinping Fot. EPA/KCNA
Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un oraz prezydent Chin Xi Jinping Fot. EPA/KCNA
Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un złożył wieniec pod pomnikiem Chińczyków poległych w wojnie koreańskiej i ocenił, że „więzi braterstwa” pomiędzy jego krajem a Chinami będą przekazywane z pokolenia na pokolenie – podały w czwartek państwowe media KRLD.

Kim odwiedził w środę Wieżę Przyjaźni w Pjongjangu, którą zbudowano dla upamiętnienia udziału Chińskiej Republiki Ludowej w wojnie z lat 1950-1953. Złożył wieniec, by uczcić 68. rocznicę podpisanego 27 lipca zawieszenia broni – poinformowała północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

„Przyjaźń między KRLD a Chinami została ukształtowana, a więzi braterstwa będą przekazywane dalej, z pokolenia na pokolenie, na drodze wspólnej sprawy” – powiedział Kim, chwaląc „szlachetną duszę i wyczyny” chińskich żołnierzy.

Pjongjang podkreśla bliskie i przyjazne relacje z Pekinem w czasie narastających problemów gospodarczych w Korei Płn., wynikających z klęsk żywiołowych i pandemii Covid-19. Tymczasem negocjacje nuklearne Pjongjangu z Waszyngtonem znajdują się w impasie, a rywalizacja amerykańsko-chińska się zaostrza.

Wcześniej w lipcu w nocie gratulacyjnej z okazji 100-lecia Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Kim zadeklarował chęć zacieśnienia przyjaźni łączącej Koreę Płn. z Chinami do „nowego poziomu strategicznego”.

Pekin uznawany jest za najbliższego sojusznika i największego partnera handlowego izolowanego na świecie reżimu w Pjongjangu. Zamknięcie granic z powodu pandemii Covid-19 doprowadziło jednak do spadku dwustronnych obrotów handlowych niemal do zera i pogłębiło zapaść gospodarczą Korei Płn.

Andrzej Borowiak (PAP)