Ustępujący prezydent Iranu: nie powiedzieliśmy ludziom części prawdy

2021-08-01 13:41 aktualizacja: 2021-08-01, 13:45
Ustępujący prezydent Iranu Hasan Rowhani Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
Ustępujący prezydent Iranu Hasan Rowhani Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
Ustępujący prezydent Iranu Hasan Rowhani przyznał w niedzielę w przemówieniu transmitowanym w państwowej telewizji, że jego gabinet nie powiedział "części prawdy" obywatelom w trakcie jego ośmioletnich rządów - poinformowała agencja AP.

"To, co powiedzieliśmy ludziom, nie było sprzeczne z rzeczywistością, ale nie powiedzieliśmy ludziom części prawdy" - powiedział Rowhani podczas swojego ostatniego posiedzenia gabinetu w roli prezydenta. "Ponieważ nie uznałem tego za przydatne i bałem się, że zaszkodzi jedności narodowej" - stwierdził.

"Jeśli mamy wady, przepraszamy ludzi i prosimy ich o przebaczenie i miłosierdzie" - dodał.

Nie wyjaśnił, o jaką sprawę chodziło, ale agencja AP przypomina, że podczas jego rządów siły zbrojne w rezultacie "katastrofalnego błędu" ludzkiego w okresie zwiększonych napięć z USA zestrzeliły samolot ukraińskich linii lotniczych Ukraine International Airlines ze 176 osobami na pokładzie. Władze Iranu przyznały się do zestrzelenia boeinga dopiero po trzech dniach.

Przeprowadzone w czerwcu wybory prezydenckie wygrał ultrakonserwatysta Ebrahim Raisi. Rowhani funkcję głowy państwa sprawował dwie czteroletnie kadencje, w związku z czym nie mógł już startować w wyborach.

Nowy prezydent Iranu ma zostać zaprzysiężony w czwartek. (PAP)

TEMATY: