Komisja Europejska zatwierdziła kontrakt z firmą Novavax na 200 milionów dawek szczepionki

2021-08-04 17:46 aktualizacja: 2021-08-04, 20:00
Szczepionka przeciw Covid-19. Fot. PAP/ EPA/CHAMILA KARUNARATHNE
Szczepionka przeciw Covid-19. Fot. PAP/ EPA/CHAMILA KARUNARATHNE
Komisja Europejska poinformowała w środę, że zatwierdziła kontrakt z amerykańską firmą Novavax na 200 milionów dawek jej szczepionki przeciwko Covid-19.

W ramach tej umowy państwa członkowskie UE będą mogły zakupić do 100 mln dawek szczepionki Novavax, z opcją 100 mln dodatkowych dawek w czwartym kwartale 2021 roku oraz w latach 2022 i 2023.

"Ponieważ nowe warianty koronawirusa rozprzestrzeniają się w Europie i na świecie, ta nowa umowa z firmą, która już z powodzeniem testuje swój preparat przeciwko tym wariantom, stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla naszej populacji. To dodatkowo wzmacnia nasze szerokie portfolio szczepionek, z korzyścią dla Europejczyków i naszych partnerów na całym świecie" - skomentowała zawarcie umowy z amerykańskim koncernem przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Europejska Agencja Leków (EMA) wciąż prowadzi ewaluację szczepionki Novavax przed dopuszczeniem jej na rynek unijny. Preparat amerykańskiej firmy jest oparty na białku i działa na podobnej zasadzie, jak znane szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B albo tężcowi. Wymaga podania dwóch dawek.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

liv/