Prezydent Duda pogratulował Macronowi zwycięstwa w wyborach

2017-05-08 08:15 aktualizacja: 2018-10-05, 18:59
Poznań, 28.06.2016. Prezydent Andrzej Duda podczas wypowiedzi dla mediów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 28 bm.  Prezydenci Polski i Węgier wezmą udział w głównych uroczystościach obchodów rocznicy Czerwca`56, które odbędą się na pl. Adama Mickiewicza, pod Poznańskimi Krzyżami upamiętniającymi zryw robotników. (jk/nlat) PAP/Jakub Kaczmarczyk Archiwum PAP © 2017 / Jakub Kaczmarczyk
Poznań, 28.06.2016. Prezydent Andrzej Duda podczas wypowiedzi dla mediów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 28 bm. Prezydenci Polski i Węgier wezmą udział w głównych uroczystościach obchodów rocznicy Czerwca`56, które odbędą się na pl. Adama Mickiewicza, pod Poznańskimi Krzyżami upamiętniającymi zryw robotników. (jk/nlat) PAP/Jakub Kaczmarczyk Archiwum PAP © 2017 / Jakub Kaczmarczyk
Mam nadzieję na owocną współpracę w zakresie odbudowy zaufania Europejczyków do procesu integracji europejskiej – napisał w niedzielę prezydent Andrzej Duda w depeszy gratulacyjnej do Emmanuela Macrona, który według wstępnych wyników wygrał wybory na prezydenta Francji.

„W imieniu Narodu Polskiego i swoim własnym składam Panu szczere gratulacje z okazji wyboru na urząd Prezydenta Republiki Francuskiej” – czytamy w depeszy gratulacyjnej prezydenta Dudy, przekazanej PAP.

Prezydent podkreślił, że Polskę i Francję łączą wielowiekowe więzy współpracy i przyjaźni. „Jestem przekonany, że będziemy mogli od teraz wspólnie kontynuować te dobre tradycje” – zaznaczył.

„Liczę na nasze spotkanie w najbliższym czasie, które pozwoli na podjęcie dialogu na temat przyszłości wspólnej Europy, zbudowanej na zasadach wzajemnego szacunku równych państw i wolnych narodów” – napisał do Macrona prezydent Duda.

Wyraził także nadzieję na „owocną współpracę w zakresie odbudowy zaufania Europejczyków do procesu integracji europejskiej, który opiera się na wspólnych wartościach i na jednolitym rynku czterech wolności gospodarczych”.

„Liczę także na wzmocnienie naszej współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego” – czytamy w depeszy. Prezydent RP podkreślił, że skuteczność tego formatu, ze względów geograficznych, historycznych i politycznych, może stanowić bardzo cenny wkład Francji, Polski i Niemiec w budowę stabilnej i dynamicznie rozwijającej się Europy.

„Jestem przekonany, że łączy nas wspólna troska o bezpieczeństwo naszego kontynentu, czego gwarancją jest współpraca transatlantycka w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, odpowiedzialna polityka w ramach Unii Europejskiej i z naszymi sąsiadami oraz przestrzeganie prawa międzynarodowego” – czytamy w depeszy gratulacyjnej.

„Proszę przyjąć, Panie Prezydencie, życzenia wszelkiej pomyślności dla Pana osobiście oraz Francji i Narodu Francuskiego pod Pana przywództwem” – napisał prezydent Duda.

Niezależny kandydat Emmanuel Macron zdobył w niedzielę 65-66,1 proc. głosów - wynika z opublikowanych po zamknięciu lokali prognoz ośrodków sondażowych. Jego rywalka Marine Le Pen zdobyła 33,9-35 proc. głosów. (PAP)

kno/ gma/

Katarzyna Nocuń