Szefowie MSZ Polski i Portugalii o Brexicie, bezpieczeństwie i ONZ

2017-05-08 20:26 aktualizacja: 2018-09-26, 23:03
Warszawa, 08.05.2017. Ministrowie spraw zagranicznych Polski - Witold Waszczykowski (P) i Portugalii - Augusto Santos Silva (L) podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Pałacu na Wodzie w warszawskich Łazienkach, 8 bm Fot. PAP/Paweł Supernak
Warszawa, 08.05.2017. Ministrowie spraw zagranicznych Polski - Witold Waszczykowski (P) i Portugalii - Augusto Santos Silva (L) podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Pałacu na Wodzie w warszawskich Łazienkach, 8 bm Fot. PAP/Paweł Supernak
O relacjach dwustronnych, negocjacjach z Wielką Brytanią ws. Brexitu, kwestiach bezpieczeństwa i polskiej kandydaturze na niestałego członka RB ONZ rozmawiali w Warszawie szefowie MSZ Polski i Portugalii: Witold Waszczykowski i Augusto Santos Silva.

"Omówiliśmy relacje dwustronne, które są intensywne ze względu na sporą wymianę gospodarczą, duże inwestycje przede wszystkim portugalskie w Polsce, ale mamy nadzieję, że po tej wizycie i może następnych, inwestycje polskie wzrosną w Portugalii" - powiedział szef polskiego MSZ na wspólnej konferencji prasowej z Santosem Silvą.

Dodał, że rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Portugalii dotyczyły także kwestii europejskich i międzynarodowych m.in. przyszłości Europy, reformy Europy, Brexitu i relacji obu krajów z Wielką Brytanią podczas negocjacji oraz po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej.

"Nie zabrakło także szerszych problemów, przed którymi stoi Europa zarówno w Europie jak i wokół Europy" - dodał Waszczykowski. Zaznaczył, że z szefem MSZ Portugalii rozmawiał m.in. o konflikcie rosyjsko-ukraińskim, o możliwościach jego rozwiązania, problemach "płynących do Europy z Południa", z Bliskiego Wschodu, z Afryki. Rozmowy dotyczyły także kwestii bezpieczeństwa i NATO. "Portugalia tak jak wiele państw sojuszu natowskiego zaakceptowała decyzje podjęte w ubiegłym roku na szczycie NATO o wzmocnieniu wschodniej flanki" - powiedział Waszczykowski.

Kolejny temat - jak poinformował - to ewentualna przyszła współpracy w ramach ONZ. "Polska ma nadzieję zostać już za miesiąc wybrana do Rady Bezpieczeństwa ONZ na niestałego członka i zakładamy, że w ciągu dwóch lat - 2018-2019 - będziemy też współpracować z Portugalią, a na pewno z portugalskim przedstawicielem, czyli sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem" - powiedział szef polskiego MSZ.

Polska kandyduje na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019; głosowanie ma się odbyć na początku czerwca. Aby zostać członkiem RB ONZ państwo musi zdobyć 2/3 głosów w liczącym 193 państwa Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Waszczykowski podkreślił, że jego spotkanie z z szefem portugalskiego MSZ odbywa się w przededniu 100-lecia objawień w Fatimie. Podkreślił, że w obchodach weźmie udział duża polska delegacja polityków i pielgrzymów m.in. wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. 13 maja w stulecie objawień fatimskich w uroczystościach w Fatimie weźmie udział m.in. papież Franciszek; oczekiwany jest udział nawet miliona osób z Portugalii i całego świata.

Szef polskiego MSZ zapowiedział, że zamierza skorzystać z zaproszenia do odwiedzenia Portugalii

Santos Silva podkreślił, że relacje między Polską a Portugalią są bardzo dobre. "Potwierdzeniem tego jest fakt, że wzajemnie się wspieramy w naszych kandydaturach do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Mamy odmienne kandydatury, dlatego nie jesteśmy przeciwnikami. Podobnie jest z poparciem jakiego sobie udzielamy do innych organów międzynarodowych" - powiedział szef portugalskiego MSZ.

Zaznaczył, że również jeśli chodzi o NATO stanowiska Portugalii i Polski są zbieżne. "W pierwszej kolejności popieramy decyzje przyjęte na ostatnim szczycie NATO, który odbył się w Warszawie w ubiegłym roku, gdzie zgodziliśmy się aby wzmocnić środki dystansowania Wschodu" - podkreślił Santos Silva. Dodał, że Portugalia uczestniczy w działaniach NATO uspokajania sytuacji na Wschodzie.

"Mamy też szczególne interesy na południowej flance bezpieczeństwa europejskiego (...) Polska jest dobrym informatorem Portugalii na temat bezpieczeństwa na Wschodzie Europy, w szczególności w sprawie kryzysu jakiego świadkami jesteśmy dzisiaj na części terytorium Ukrainy. Podobnie my jesteśmy dziś dobrym informatorem dla Polski w sprawie tego co dzieje się na południowej flance, szczególnie w Afryce Północnej, na Sahelu oraz na Bliskim Wschodzie" - podkreślił.

Odnosząc się do europejskiej agendy rozmów Santos Silva podkreślił, że "wspólnie analizujemy kwestie takie jak przyszłość UE w gronie 27 państw, w szczególności sprawę Brexitu, gdzie oba nasze kraje chcą zrównoważonego i korzystnego porozumienia z Wielką Brytanią". Dodał, że rozmowy dotyczyły także kwestii ważnych dla bezpieczeństwa europejskiego, takich jak energetyka. "Omawiamy też inne tematy, jak na przykład przyjęcie uchodźców, czy migracje" - powiedział.

Szef portugalskiego MSZ zapowiedział, że podczas spotkania z polskimi przedsiębiorcami będzie zachęcał do inwestowania w Portugalii. Dodał, że spotka się także z przedsiębiorcami z Portugalii, którzy zainwestowali już znaczny kapitał w Polsce. "W ciągu ostatnich pięciu lat dwustronny handel znacznie wzrósł, a Polska znajduje się obecnie wśród najważniejszych 10. partnerów Portugalii. Wciąż jednak jest dużo miejsca do zacieśniania naszej współpracy w tej sferze" - zaznaczył.

Minister spraw zagranicznych wizytę w Polsce zakończy we wtorek m.in. odwiedzi Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. (PAP)

kno/ zat/ mok/