Algorytm wykryje psychopatę na podstawie ruchów głowy

2021-08-11 07:25 aktualizacja: 2021-08-11, 08:00
Zakład karny. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Zakład karny. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Więźniowie, u których zdiagnozowano psychopatyczne zaburzenie osobowości wykazują tendencję do ograniczonego ruchu głowy podczas przesłuchań sądowych - informuje czasopismo Journal of Research in Personality. Według badaczy jest to dowód na istnienie związku między antyspołecznymi elementami psychopatii a mową ciała.

“Psychopaci różnią się od innych osób tym, w jaki sposób się prezentują” - mówi Kent A.Kiehl, profesor psychologii z University of New Mexico w Stanach Zjednoczonych. "Użyliśmy zaawansowanych metod ilościowych do zidentyfikowania cech, które odróżniają osoby o niskim i wysokim poziomie psychopatii. Wyniki mogłyby pomóc innym, np. organom ścigania zrozumieć osobowość osoby, z którą przeprowadzają wywiad” - tłumaczy.

Naukowcy używając zautomatyzowanych algorytmów śledzenia, przyjrzeli się ruchom głowy 507 dorosłych mężczyzn przebywających w więzieniach. Do badania użyli nagranych na wideo rozmów, trwających od 1 do 4 godzin. Wywiady nagrano w więzieniu, a w ich trakcie psycholog uzupełnianiał kwestionariusz Hare Psychopathy Checklist-Revised, który wykrywa cechy interpersonalne, emocjonalne, związane ze stylem życia i rozwojowe, a także antyspołeczne związane z psychopatią. Kamera zapisywała wyłącznie więźnia, siedzącego przodem do kamery.

Kiehl i jego współpracownicy zauważyli, że więźniowie z psychopatycznymi cechami osobowości zwykle mniej, lub nawet prawie w ogóle nie poruszali głową podczas rozmowy.

Badacze tłumaczą te zachowania antyspołecznymi i rozwojowymi cechami psychopatii - osoby o bardziej zróżnicowanych, ciężkich i uporczywych zachowaniach antyspołecznych charakteryzuje zazwyczaj bardziej sztywna i skoncentrowana orientacja głowy podczas rozmowy.  

"Na podstawie mowy ciała i dynamiki interpersonalnej możemy wiele dowiedzieć się o drugiej osobie. Rozszyfrowanie tych sygnałów może dostarczyć przydatnych szczegółów na temat różnic indywidualnych obserwowanych przez nas osób" - mówi Kiehl.

Naukowcy zaznaczają, że potrzeba będzie więcej badań ukierunkowanych również na kobiety i młodzież, aby sprawdzić inne zmienne mogące informować o psychopatycznych cechach osobowości. (PAP)

Autorka: Agnieszka Niewińska - Lewicka