W zoo w Płocku urodził się osiołek somalijski

2021-08-11 13:50 aktualizacja: 2021-08-11, 16:38
Osiołek somalijski przyszedł na świat w płockim zoo, fot. Facebook Zoo Płock
Osiołek somalijski przyszedł na świat w płockim zoo, fot. Facebook Zoo Płock
W zoo w Płocku urodził się osiołek somalijski. To gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. W naturze liczebność tych zwierząt szacowana jest obecnie na zaledwie kilkaset sztuk. Hodowlę osłów somalijskich płockie zoo prowadzi od 1999 r.

"6 sierpnia na świat przyszedł osiołek somalijski" - oznajmił Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku. "Maluch nie odstępuje swojej mamy na krok i spędza z nią czas w cieplutkiej stajence, ale już powoli poznaje również swój wybieg zewnętrzny" – wyjaśniła placówka. Podkreśliła przy tym, że "w ciągu ostatnich 12 miesięcy osiołki somalijskie przyszły na świat tylko w 8 ogrodach zoologicznych na świecie".

Ogłaszając narodziny osiołka somalijskiego, płockie zoo zwróciło uwagę, iż "jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, a jego liczebność w naturze szacuje się na kilkaset sztuk". "Głównym zagrożeniem dla tego gatunku jest człowiek i zmiany klimatyczne" – podkreśliła placówka.

W informacji przypomniano, że hodowlę osłów somalijskich w płockim ogrodzie zoologicznym rozpoczęto w 1999 r. i od tego czasu na świat przyszło tam 8 maluchów. "Nasze stado liczy aktualnie 5 osobników, jeden samiec, 3 samice i jedno nowo narodzone młode, którego płeć nie jest jeszcze znana" – podało zoo w Płocku.

Placówka wspomniała jednocześnie, iż oprócz niej, w Polsce osły somalijskie hodowane są jeszcze tylko w dwóch ogrodach zoologicznych - w Warszawie i w Zamościu. Dodano, że ogród w Płocku wspiera program naukowy ochrony osłów somalijskich w środowisku naturalnym i jak podano, "aktywnie uczestniczy w programie hodowlanym EEP - European Endangered Species Programme".

Osły somalijskie (Equus africanus somaliensis) występują w warunkach naturalnych jedynie na Półwyspie Somalijskim i w Etiopii. To zwierzęta charakteryzujące się jasnopopielatą sierścią i poprzecznym, czarnym pręgowaniem na kończynach. Są nieco większe od osła domowego i doskonale przystosowane do życia w trudnych pustynnych warunkach. Ich pokarm stanowią głównie trawy.

Jak wyjaśniło płockie zoo, osły somalijskie osiągają ok. 140 cm wysokości w kłębie oraz wagę do ok. 275 kg. Po ciąży, która trwa 11 miesięcy, samica tego gatunku rodzi jedno młode. W naturze zwierzęta te żyją w stadach liczących od 10 do 15 osobników, a ich przewodnikiem jest zawsze najbardziej doświadczona samica.

Zoo w Płocku obchodzi w tym roku jubileusz 70. lat istnienia. Ogród położony jest na nadwiślańskiej skarpie i zajmuje powierzchnię ok. 15 ha. Mieszka tam ponad 7,6 tys. zwierząt z 574 gatunków, w tym wielu rzadkich, zagrożonych wyginięciem. Od 2002 r. płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych. (PAP)

mb/ mark/