Paw albinos w parku Czartoryskich w Puławach

2021-08-18 10:02 aktualizacja: 2021-08-18, 10:15
Muzeum Czartoryskich w Puławach, fot. PAP/
Muzeum Czartoryskich w Puławach, fot. PAP/
Paw albinos zamieszkał na dziedzińcu paradnym puławskiego pałacu Książąt Czartoryskich. Samiec ma całkowicie białe upierzenie. To jedyny taki paw w parku oraz w placówkach kulturalno-muzealnych w regionie lubelskim.

Pawie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców i turystów odwiedzających Muzeum Czartoryskich w Puławach. W sierpniu pojawił się tam paw albinos o śnieżnobiałym upierzeniu. To jedyny taki paw na dziedzińcu paradnym puławskiego pałacu Książąt Czartoryskich i jedyny taki okaz w placówkach kulturalno-muzealnych regionu lubelskiego.

"Bezpośrednią przesłanką, aby sprowadzić białego pawia było zainteresowanie, jakim cieszą się ptaki w osadzie pałacowej. Pierwsze pawie indyjskie sprowadziłem z Kozłówki parę lat temu, ponieważ uważałem, że dla pawia teren osady pałacowej jest doskonałym miejscem do życia" – powiedział PAP profesor Wiesław Oleszek, dyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, który jest właścicielem pawia. W pałacu Czartoryskich mieści się główna siedziba IUNG.

Przybyły w sierpniu br. do Puław samiec ma całkowicie białe upierzenie. Jest to mutant pawia błękitnego-indyjskiego, którego osobniki od kilku lat zadomowiły się na dziedzińcu paradnym puławskiego pałacu.

Biały paw kosztował 300 zł

Paw albinos został zakupiony przez IUNG z hodowli z Garwolina i kosztował 300 zł. Teraz ptak przebywa w wolierze, wypuszczony zostanie dopiero, kiedy przyzwyczai się do nowego otoczenia.

"Jest to samiec dojrzały, w przyszłym roku powinien spacerować po parku i powinien też mieć już piękny, śnieżnobiały ogon. Jak się oswoi, to będzie nową atrakcją dla mieszkańców" – dodaje profesor Oleszek.

W Puławach jest już 15 pawi

W tej chwili na terenie osady pałacowej, oprócz bażantów, przebywa 15 pawi, które ciesząc się wolnością spacerują po parku.

"W nocy pawie śpią na drzewie, mają wybrane jedno drzewo i tam nocują. W zimie jak jest mroźno, to siadają na dachu pałacu, przy kominach i tam się ogrzewają. Paw to ptak, który może z miejsca frunąć w dowolne miejsce" – wyjaśnia profesor Oleszek i dodaje, że wbrew pozorom utrzymanie tych ptaków jest proste i mało kosztowne.

Okres lęgowy pawi przypada na przełom lipca i sierpnia, później samce gubią swoje pióra, które odrastają dopiero jesienią. Samice osiągają ok. 90 cm długości, samce mogą mieć nawet ponad 2 metry, z czego ponad połowę stanowi ogon. Na czubku głowy samce mają charakterystyczny czubek przypominający koronę.

Koguty osiągają wagę od czterech do sześciu kilogramów, a samice od 2,7 kg do 4 kg. Śnieżnobiałe ubarwienie mają przedstawiciele obu płci. Inne znane ozdobne mutacje pawia indyjskiego to paw czarnoskrzydły i plamkowany. Pawie żyją od 10 do 25 lat. (PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

TEMATY: