Zandberg po słowach Grodzkiego: bilans duńskich superszpitali jest nieoczywisty

2021-08-29 14:36 aktualizacja: 2021-08-29, 21:17
Poseł Lewicy Adrian Zandberg. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Poseł Lewicy Adrian Zandberg. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Bilans duńskich superszpitali jest nieoczywisty. Jeśli chcemy brać wzór z Danii, to lepiej z 2021 niż z 2007 r. – ocenił w niedzielę jeden z liderów Lewicy Adrian Zandberg, odnosząc się do wypowiedzi marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w sobotę był gościem Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie. Jedno z pytań dotyczyło uzdrowienia systemu ochrony zdrowia – jaki pomysł ma na to Grodzki. Marszałek odpowiedział, że powinniśmy wziąć przykład z Danii, która – po przeprowadzeniu ankiety społecznej – radykalnie zmniejszyła liczbę szpitali i odbiło się to bardzo korzystnie na jakości usług medycznych w tym kraju.

Grodzki zaznaczał ponadto, że 16 lat temu w Danii były 132 szpitale na 5 milionów mieszkańców. Obecnie mają oni 16 szpitali, ale nikt nie stracił pracy.

"Personel jest zadowolony, a pacjenci plasują medycynę duńską na trzecim miejscu w świecie" – przekonywał. W Polsce dziś mamy prawie tysiąc szpitali, ale powinno być około 130 szpitali na 40 milionów mieszkańców – oceniał Grodzki.

Odnosząc się do tych wypowiedzi marszałka Senatu, Zandberg napisał na Twitterze, że "bilans duńskich superszpitali jest nieoczywisty". "Obecny rząd ocenia, że reformy prawicy przyniosły nierówności. Dlatego socjaldemokraci szli do wyborów z hasłem +szpitala w pobliżu+ i rozbudowy lokalnej ochrony zdrowia" – dodał Zandberg, pisząc o sytuacji w Danii

"Jeśli chcemy brać wzór z Danii, to lepiej z 2021 niż z 2007 r." – dodał Zandberg. (PAP)

Autor: Marcin Jabłoński

kgr/