Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. Jest decyzja prezydenta

2021-09-02 14:18 aktualizacja: 2021-09-02, 21:36
Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego - poinformował w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Jak wskazał, wniosek był w ostatnich dniach "wnikliwie analizowany" przez prezydenta, także w gronie doradców. "Także tutaj w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbywały się narady prezydenta, odbywały się różnego rodzaju dyskusję" - mówił Spychalski.

"Dzisiaj, dosłownie przed chwilą prezydent podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia o wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie wskazanym we wniosku przez Radę Ministrów. To jest mniej więcej 3-kilometrowy pas województwa lubelskiego i województwa podlaskiego, to jest granica Polski z Białorusią" - powiedział Spychalski.

Poinformował, że rozporządzenie jest aktualnie przesyłane do publikacji w Dzienniku Ustaw, a także do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. "Zgodnie z konstytucją to rozporządzenie prezydenta musi być poddane głosowaniu i dyskusji w polskim parlamencie" - wyjaśnił Spychalski. 

Spychalski: prezydent wprowadził stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią, by chronić granice Polski i UE 

Prezydent wprowadził stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią, by chronić granice Polski i UE - podkreślił rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, informując w czwartek, że prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w części województw podlaskiego i lubelskiego.

"Sytuacja na granicy jest trudna i niebezpieczna. My jako Polska, która jest odpowiedzialna za swoje granice, ale też za wschodnią granice UE, musimy podejmować takie decyzje i zapewnić bezpieczeństwo Polsce i UE" - powiedział rzecznik prezydenta, informując, że prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią.

Spychalski przypomniał, że podobne decyzje były podejmowane też przez inne państwa. Wymienił Litwę i Łotwę. "Tam te decyzje były podjęte właśnie po to, żeby maksymalnie chronić granice swoich państw i granice UE.  Stąd też takie decyzje podejmujemy my, ale też nasi sąsiedzi" - powiedział rzecznik prezydenta.

Podkreślił, że ograniczenia, jakie zostaną wprowadzone w części województw podlaskiego i lubelskiego, "są zgodne z ustawą". Szczegóły tych ograniczeń ma przestawić jeszcze w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński  - zapowiedział rzecznik. 

Lubelskie Fot. PAP

Spychalski: prezydent musiał wyważyć dwa rodzaje dóbr: z jednej strony bezpieczeństwo państwa, z drugiej swobody obywatelskie 

Prezydent musiał wyważyć dwa rodzaje dóbr; z jednej strony bezpieczeństwo państwa i jego granic, a z drugiej strony swobody obywatelskie; ogromnie zależało mu na tym, żeby te rozwiązania były jak mniej dotkliwe - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski o rozporządzeniu ws. stanu wyjątkowego.

Prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego.

Jak podkreślił Spychalski, rozporządzenie prezydenta zawiera precyzyjne przepisy dotyczące zakresu ograniczenia swobód. Dodał, że takie przepisy w świetle prawa musiały znaleźć się w rozporządzeniu.

Spychalski zaznaczył, że "prezydent musiał wyważyć dwa rodzaje dóbr". "Z jednej strony to, co jest absolutnie fundamentalne dla naszego państwa, czyli bezpieczeństwo państw i jego granic, a z drugiej strony swobody obywatelskie" - mówił. "Te decyzje, które prezydent podjął, z jednej strony dają naszym służbom, przede wszystkim Straży Granicznej i wojsku nieco więcej kompetencji, niż to ma miejsce dotychczas, ale z drugiej strony, jeśli chodzi o swobody obywatelskie, to prezydentowi zależało ogromnie na tym, żeby te rozwiązania były jak najmniej dotkliwe dla obywateli" - podkreślił. 

Podlaskie Fot. PAP

Spychalski: jestem pewien, że posłowie dbają o bezpieczeństwo Polaków 

Jestem przekonany, że każdy poseł dba o bezpieczeństwo Polaków i podczas rozpatrywania w Sejmie rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu przy granicy z Białorusią stanu wyjątkowego wszystkie siły polityczne podejmą odpowiednie decyzje - podkreślił rzecznika prezydenta Bartosz Spychalski.

"Jestem absolutnie pewien, że każda siła parlamentarna, każdy polski poseł przede wszystkim dba o bezpieczeństwo Polaków, dba o bezpieczeństwo naszych obywateli i z całą pewnością będzie podejmował w ramach dyskusji i podczas głosowań takie decyzję, które są decyzjami w pełni odpowiadającymi sytuacji, która dzisiaj ma miejsce" - powiedział w czwartek Spychalski.

Andrzej Duda podjął w czwartek decyzję o wydaniu rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego.

Rzecznik prezydenta podkreślił, że rozporządzenie musi jeszcze przejść "kontrolę parlamentarną". "Parlament musi niezwłocznie w tym zakresie się wypowiedzieć. I się wypowie" - dodał.

Zgodnie z ustawą o stanie wyjątkowym rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego prezydent przedstawia Sejmowi w ciągu 48 godzin od jego podpisania. Sejm może w uchwale uchylić rozporządzenie i obowiązywanie stanu wyjątkowego. (PAP)

Autorzy: Rafał Białkowski, Aleksandra Rebelińska, Krzysztof Kowalczyk, Mikołaj Małecki

PAP/Maciej Zieliński