Premiera przenośnej sieci 4G/5G dla służb i wojska na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach

2021-09-02 18:21 aktualizacja: 2021-09-02, 22:02
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Fot. PAP/Marcin Bielecki
System łączności krytycznej, oparty na przenośnej sieci 4G/5G zaprezentują podczas XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach firmy: IS-Wireless i Mindmade. Polskie rozwiązanie przeznaczone jest dla służb ratowniczych, operatorów infrastruktury krytycznej oraz wojska.

Firma IS-Wireless we współpracy ze spółką Mindmade zapowiedziała premierę systemu łączności krytycznej, opartego na przenośnej, prywatnej sieci 4G/5G - "Mission Critical Network in the Box". Rozwiązanie przeznaczone jest dla służb ratowniczych, operatorów infrastruktury krytycznej oraz wojska.

Rozwiązanie jest wspólnym dziełem IS-Wireless, polskiego dostawcy technologii sieciowych, oraz spółki Mindmade należącej do Grupy WB i specjalizującej się w rozwiązaniach teleinformatycznych dla służb bezpieczeństwa publicznego. Firmy podkreślają, że zostało stworzone przez polskich inżynierów w celu zapewnienia łączności w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe, zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego, rozległe awarie infrastruktury telekomunikacyjnej lub energetycznej.

To pierwsze tego typu rozwiązania w Polsce 

"To pierwsze na rynku polskim rozwiązanie 4G i 5G, które zapewnia łączność specjalną dla branż wymagających niezawodnych i bezpiecznych połączeń, takich jak np. straż pożarna czy wojsko. Nasza technologia przeznaczona jest też do zabezpieczenia infrastruktury krytycznej, np. sieci łączności dla energetyki" – mówi prezes IS-Wireless Sławomir Pietrzyk. "Opracowaliśmy niezależny system komunikacji, umożliwiający szybkie postawienie sieci telekomunikacyjnej 4G albo 5G do wykorzystania w każdej sytuacji i w każdych warunkach, nawet tych najbardziej ekstremalnych" - wyjaśnia.

Jak zapewniają autorzy systemu, rozwiązanie zostało stworzone po to, by w sytuacjach, kiedy publiczna łączność stałaby się niedostępna, np. zostałaby zniszczona w wyniku katastrofy, można było ją przywrócić właśnie dzięki przenośnej sieci 4G lub 5G. "Wystarczy, że odpowiednie służby, które przyjeżdżają na miejsce katastrofy, uruchomią własną sieć, która mieści się w walizce czy plecaku" – wyjaśnia Pietrzyk. Podkreśla, że rozwiązanie to może być również kluczowym elementem systemu łączności dla wojska, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej.

Premiera podczas targów w Kielcach 

Premiera przenośnej sieci 4G/5G odbędzie się podczas wrześniowego XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach w dniach 7-10 września br. Rozwiązanie zostanie zaprezentowane na stoisku Grupy WB - największego polskiego producenta oferującego technologie łączności i dowodzenia oraz zaawansowanych systemów informatycznych dla sił zbrojnych.

"Rozwiązanie, które prezentujemy na tegorocznym MSPO, jest rozwinięciem funkcjonalności wdrożonej przez nas Platformy Integracji Komunikacji (PIK) zapewniającej interoperacyjną łączność pomiędzy różnymi systemami radiowymi poprzez sieci komórkowe. Teraz rozwiązanie nabiera nowej jakości w warunkach kryzysowych oraz do zastosowań wojskowych" – podkreśla Jan Jakub Szczyrek, prezes Mindmade.

"Dzięki rozszerzeniu funkcjonalności systemu PIK za pomocą sieci łączności MC-NIB, służby oraz wojsko zyskują możliwość tworzenia swojej własnej, całkowicie bezpiecznej i odpornej na przechwycenie sieci łączności kryzysowej praktycznie w dowolnym terenie, gdzie nie jest dostępna żadna infrastruktura telekomunikacyjna" – dodaje Dariusz Palczewski, z zarządu Mindmade.(PAP)

Autor: Krzysztof Kowalczyk