Członek zarządu Microsoft w Polsce: cyberbezpieczeństwo to kluczowy element cyfryzacji energetyki

2021-09-09 13:53 aktualizacja: 2021-09-09, 14:02
Fot. PAP/Teodor Klepczyński
Fot. PAP/Teodor Klepczyński
Podczas cyfryzacji infrastruktury krytycznej, w tym zwłaszcza branży energetycznej na pierwszym miejscu powinno być cyberbezpieczeństwo – ocenił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Paweł Jakubik, członek zarządu Microsoft w Polsce.

Członek zarządu Microsoft w Polsce, który uczestniczył w panelu na temat bezpieczeństwa energetycznego ostrzegł, że infrastruktura krytyczna, w tym sektor energetyki jest szczególnie narażony na ataki hakerskie. 

„Mówiąc o rynku energetycznym, rynku paliwowym i gazowym należy pamiętać, że cyfryzacja na wielką skalę ruszyła tak na prawdę stosunkowo niedawno. W latach 90-tych cyfryzowały się banki, firmy telekomunikacyjne, firmy farmaceutyczne. W związku z tym energetyka, gaz i paliwa mają duży dług technologiczny, ale z drugiej strony mają szanse przeskoczenia pewnej ery. Natomiast muszą wysoko w priorytetach mieć cyberbezpieczeństwo” – podkreślił członek zarządu Microsoft w Polsce.  

Jako przestrogę przypomniał jeden z największych ataków hakerskich typu ransomware na amerykański rurociąg Colonial Pipeline. „W efekcie praktycznie zablokowano przesył ropy, gdzie prawie połowa wschodniego wybrzeża USA była obsługiwana przez ten rurociąg” – zaznaczył.

Jakubik zwrócił uwagę, że w porównaniu do USA Polska i Europa Środkowo-Wschodnia mają stosunkowo krótkie doświadczenie w zapobieganiu tego typu zagrożeniom w obszarze energetyki, dlatego, jak zaznaczył, „tym bardziej musimy mieć zdwojoną czujność”. 

„To nie jest jednak tak, że to co dziś jest bezpieczne jutro też będzie bezpieczne. Aktywni hakerzy cały czas pracują nad nowymi rzeczami” – mówił Jakubik. 

„Dlatego m.in. w siedzibie Microsoft w Redmont nad cyber security pracuje 3,5 tys. profesjonalistów od zagrożeń cyfrowych, a Microsoft analizuje dziennie ponad 6,5 biliona sygnałów, aby chronić swoich klientów. Tam są bardzo wyspecjalizowane algorytmy, które analizują przychodzące ataki. Mając data center w USA, Australii, czy w Polsce, jesteśmy w stanie na bieżąco wysyłać poprawki, żeby bronić infrastruktury” – tłumaczył Jakubik. 

Według niego, żeby dobrze bronić się przed zagrożeniami cyfrowymi przyszłością branży infrastruktury przesyłu gazu i paliw jest technologia chmury hybrydowej. 

„Pamiętajmy jednak, że tej cyfryzacji nie zrobimy ani w tydzień, ani w miesiąc, ani nawet w rok. Na to potrzeba kilku lat” – podkreślił wiceszef Microsoft Polska.

W jubileuszowym XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu uczestniczy ok. 3 tys. osób, w tym przedstawiciele polskiego rządu i goście z zagranicy. Forum jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą spotkań, gdzie nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania.

Źródło informacji: PAP MediaRoom