Infolinia dla mieszkańców strefy przygranicznej uruchomiona przez WOT - 800 100 115

2021-09-11 15:41 aktualizacja: 2021-09-11, 18:36
Fot. PAP/Piotr Polak
Fot. PAP/Piotr Polak
Wojska Obrony Terytorialnej uruchomiły infolinię 800 100 115 przeznaczoną dla mieszkańców strefy przygranicznej z Białorusią - poinformował w sobotę na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Infolinia dotyczy wsparcia Wojska Polskiego na tym terenie - zaznaczył szef MON. Dzwoniąc pod ten numer można uzyskać pomoc i informacje - dodał.

"800 100 115 - to infolinia dla mieszkańców strefy przygranicznej z Białorusią uruchomionej przez Terytorialsów. Pod tym numerem można uzyskać pomoc i informacje dotyczące wsparcia Wojska Polskiego na tym terenie" - napisał we wpisie.

W czwartek w związku z sytuacją przy granicy z Białorusią Błaszczak zarządził podniesienie gotowości WOT - ochotnicy mają być gotowi stawić się w jednostkach w ciągu sześciu godzin. Zapewnił, że w razie potrzeby nawet 23 tys. żołnierzy WOT może w każdej chwili zaangażować się w operację "Silne Wsparcie" i ochronę granicy.

Żołnierze WOT prowadzą operację "Silne Wsparcie" w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią. Ich zadaniem jest patrolowanie miejscowości objętych stanem wyjątkowym i wspieranie mieszkańców tych terenów, a także informowanie, co zrobić w sytuacji zagrożenia. Od 3 września w działaniach biorą udział dwie brygady OT z rejonów graniczących z Białorusią.

Prezydent wprowadził stan wyjątkowy na wniosek rządu w 183 miejscowościach woj. lubelskiego i podlaskiego na 30 dni. Sejm zaakceptował tę decyzję.(PAP)

Autor: Aleksander Główczewski