"Sekta" Pawła M. u dominikanów. Jest raport komisji, rusza program wsparcia

2021-09-15 13:39 aktualizacja: 2021-09-15, 17:17
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Licząc się ze skutkami, jakie może wywołać publikacja raportu komisji dominikańskiej, Inicjatywa "Zranieni w Kościele" zdecydowała o uruchomieniu programu wsparcia kryzysowego. Psychoterapeuci będą dyżurować od środy 15 września, aż do niedzieli 26 września codziennie.

"Między godziną 19 a 22 pod numerem 800 280 900 będą dyżurować psychoterapeuci, wysłuchując osób skrzywdzonych, dając im pierwsze wsparcie oraz udzielając informacji o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej, a także kierując je do odpowiednich i zaufanych specjalistów" - poinformowano w komunikacie przekazanym PAP.

W środę został zaprezentowany raport Komisji Eksperckiej dotyczącej działania dominikanina Pawła M. oraz Instytucji Prowincji w jego sprawie.

Komisja, złożona z niezależnych ekspertów, została powołana w kwietniu 2021 r. przez Prowincjała Polskiej prowincji Dominikanów. Postawiono jej za cel zbadanie działań dominikanina Pawła M. w duszpasterstwie we Wrocławiu w latach 1996-2000 oraz reakcji Instytucji Prowincji w jego sprawie.

Mechanizm przypominający funkcjonowanie religijnej sekty

W opublikowanym 7 marca br. oświadczaniu bracia Konwentu św. Wojciecha we Wrocławiu napisali, że "w ramach duszpasterstwa we Wrocławiu działał intensywny mechanizm przypominający funkcjonowanie religijnej sekty, a jeden z zakonników miał stosować wobec wiernych przemoc fizyczną, psychiczną, a także seksualną.

Inicjatywa "Zranieni w Kościele" zwróciła uwagę, że doświadczenie pokazuje, iż pojawienie się w przestrzeni publicznej informacji o przestępstwach i nadużyciach popełnionych przez ludzi Kościoła "silnie wpływa na wiele osób, które zmagają się z ciężarem wspomnień i emocjonalnymi konsekwencjami bycia wykorzystanym". "Niektóre z nich decydują się wówczas na sięgnięcie po pomoc psychologiczną. Zdarza się, że wsparcia i rozmowy potrzebują wówczas także inni, głęboko poruszeni i dotknięci stanem Kościoła" - zaznacza inicjatywa "Zranieni w Kościele".

Specjalny program interwencji kryzysowej finansowany jest ze środków Fundacji Świętego Józefa KEP.

Inicjatywa "Zranieni w Kościele" to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą ?seksualną w Kościele. Została uruchomiona w marcu 2019 r. przez świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Tworzą ją świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez ludzi Kościoła oraz w poczuciu odpowiedzialności za całą wspólnotę wiary.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

js/