Ośmiu nielegalnych imigrantów ugrzęzło na bagnach. Siedmiu trafiło do szpitali

2021-09-19 16:40 aktualizacja: 2021-09-19, 18:34
Fot. PAP/Artur Reszko
Fot. PAP/Artur Reszko
Przez kilka godzin funkcjonariusze straży granicznej wspólnie z strażą pożarną, wojskiem i policją w prowadzili akcję ratowniczą na bagnach w rozlewisku rzeki Supraśl przy granicy polsko-białoruskiej, gdzie ugrzęzło 8 nielegalnych imigrantów - poinformowała w niedzielę PAP rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Dodała, że siedem osób trafiło do szpitala.

Według informacji przekazanej przez ppor. Annę Michalską, do zdarzenia doszło w niedzielę około godziny 10 w miejscowości Pieńki pod Michałowem (Podlaskie). "Na rozlewisku rzeki Supraśl, na bagnach ugrzęzło ośmiu nielegalnych imigrantów, pięciu mężczyzn i trzy kobiety" - przekazała rzeczniczka Straży Granicznej.

Wskazała, że osoby te nie mogły wydostać się z bagna i były wycieńczone. "Mieliśmy olbrzymi problem, żeby się do nich dostać" - podkreśliła, dodając, że w akcji ratowniczej oprócz pograniczników brali udział żołnierze, strażacy, policjanci oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

"Dopiero funkcjonariusze straży granicznej i straży pożarnej w woderach podchodzili do nich i wynosili ich stamtąd na suche miejsce, skąd zabierały ich karetki pogotowia do szpitali. Łącznie do szpitali trafiło 7 osób - pięciu mężczyzn i dwie kobiety. Jedna kobieta, która nie wymagała pomocy lekarskiej, jest na terenie placówki pod opieką funkcjonariuszy straży granicznej" - wyjaśniła.

Przekazała przy tym, że osoby te są najprawdopodobniej obywatelami Syrii i wśród nich prawdopodobnie jest jeden obywatel Konga. "Będziemy ustalać ich dane" - podała.

Rekordowa liczba imigrantów na granicy

Jak informowała wcześniej w rozmowie z PAP ppor. Anna Michalska, w sobotę SG odnotowała na granicy polsko-białoruskiej rekordową liczbę prób nielegalnego przekroczenia granicy. "Było ich aż 324. Wszystkim próbom strażnicy graniczni zapobiegli" - podkreśliła.

Dodatkowo rzeczniczka SG wskazała, że ostatniej doby pogranicznicy zatrzymali dwie osoby za pomoc w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej. "Był to obywatel Uzbekistanu i obywatel Gruzji" - podała.

Od początku września Straż Graniczna odnotowała już ponad 3,8 tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią.(PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

mmi/