Premier: prof. Gunnar Heinsohn znakomicie potrafi łączyć wiedzę z bardzo wielu obszarów

2021-09-19 18:53 aktualizacja: 2021-09-20, 08:20
Premier Mateusz Morawiecki, prof. Zdzisław Krasnodębski i odznaczony medalem „Odwaga i wiarygodność” niemiecki pisarz i socjolog Gunnar Heinsohn. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Premier Mateusz Morawiecki, prof. Zdzisław Krasnodębski i odznaczony medalem „Odwaga i wiarygodność” niemiecki pisarz i socjolog Gunnar Heinsohn. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Prof. Gunnar Heinsohn znakomicie potrafi łączyć wiedzę z bardzo wielu obszarów. A to jest dzisiaj bardzo potrzebne - powiedział w niedzielę w Warszawie premier Mateusz Morawiecki, wręczając socjologowi, ekonomiście i demografowi medal "Odwaga i Wiarygodność".

Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się w ramach XI Kongresu Polska Wielki Projekt, zorganizowanego w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Laureatem medalu "Odwaga i Wiarygodność", przyznawanego osobom aktywnie działającym na rzecz kongresu oraz wizerunku Polski i jej obywateli w świecie, został socjolog, ekonomista i demograf prof. Gunnar Heinsohn. 

Wręczając medal naukowcowi, premier podkreślił, że "przyrastające w tempie zawrotnym zasoby wiedzy trafiają na bariery poznawcze u człowieka". "Nawet w zespołach badawczych podział na dziedziny, na wiedzę staje się coraz bardziej poszatkowany. Ta wiedza potrzebuje dzisiaj ludzi renesansu. Potrzebuje takich ludzi, którzy potrafią łączyć ze sobą różne jej wymiary. Takim człowiekiem jest pan prof. Gunnar Heinsohn, który znakomicie potrafi łączyć wiedzę z bardzo wielu obszarów" - zwrócił uwagę.

Dodał, że "to jest dzisiaj bardzo potrzebne". "Zostaliśmy - również jako Polska, ale także jako świat - skonfrontowani z jedną uniwersalną próbą uzurpacji naukowej, politycznej, socjologicznej o nazwie neoliberalizm. My po 1989 r. bardzo mocno staliśmy się zależni od pewnego spojrzenia na świat. Ta zależność miała także odzwierciedlenie w typie polityki prowadzonej, modelu gospodarczo-społecznym, modelu naukowym. Dlatego tak bardzo dzisiaj potrzebujemy tych, którzy potrafią w brawurowy sposób, czasami prowokacyjny sposób przenikać te modele, które tak naprawdę są zależne bardzo mocno od aktualnych poglądów, a w neoliberalizmie widzimy jednocześnie, jak mocno przeplatają się ze sobą wiedza i władza" - powiedział Morawiecki. 

Prof. Gunnar Heinsohn urodził się 21 listopada 1943 r. w Gdyni w rodzinie Roswithy Heinsohn i Heinricha Heisona. Pod koniec wojny jego rodzina wyjechała do zachodnich Niemiec. W 1971 r. został absolwentem studiów socjologicznych na Freie Universität Berlin. Trzy lata później uzyskał tytuł doktora nauk społecznych. Doktorat z ekonomii ukończył w 1982 r. Od 1984 r. wykładał na Uniwersytecie w Bremie. Jest autorem licznych publikacji dotyczących m.in. ekonomii, ludobójstwa, związku demografii z polityką bezpieczeństwa oraz wpływu kształcenia na sukces społeczeństw. (PAP)

Autorka: Daria Porycka

mmi/