W Bielsku-Białej powstaje nowoczesne Centrum Bajki i Animacji

2021-09-21 10:11 aktualizacja: 2021-09-21, 14:39
Pomnik Bolka i Lolka w Bielsku Białej. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Pomnik Bolka i Lolka w Bielsku Białej. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Przetarg, który ma wyłonić generalnego wykonawcę robót budowlanych Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej ogłosiło Studio Filmów Rysunkowych. Jak podało we wtorek, oferty można składać do 27 października. Centrum ma być gotowe w połowie 2023 r.

„Centrum ma być połączeniem interaktywnego i nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki. Tworzone będzie w oparciu o dorobek Studia Filmów Rysunkowych, w którym powstały m.in. animowane seriale z Bolkiem i Lolkiem oraz psem Reksiem” – podało Studio.

Na budżet inwestycji składają się pozyskane przez SFR fundusze norweskie, pieniądze z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a także samorządu Bielsko-Biała. Gmina pod budowę wniosła także działkę.

Przy SFR, która znajduje się na obrzeżach bielskiej starówki, powstanie nowoczesny gmach Centrum. Zostanie on połączony przewiązką z zabytkową siedzibą wytwórni. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 20 mln zł. Wykonawca, z którym podpisana zostanie umowa, będzie miał na realizację zadania maksymalnie 87 tygodni.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pierwsza animacja powstała rok później. Czarno-biały "Czy to był sen?" nigdy jednak nie wszedł na ekrany. W bielskiej wytwórni powstawał przede wszystkim seriale dla najmłodszej widowni o przygodach Reksia, Bolka i Lolka, Baltazara Gąbki, czy Pampaliniego. Z bielskim studio współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

mmi/