Muzułmanie rozpoczęli miesięczny post - Ramadan

2017-05-27 13:00 aktualizacja: 2018-09-26, 22:48
A child plays while Muslim women perform an evening prayer called Tarawih, the night before the start of the holy fasting month of Ramadan at Tuanku Mizan Zainal Abidin Mosque in Putrajaya, Malaysia, 26 May 2017. Fot. PAP/EPA/FAZRY ISMAIL
A child plays while Muslim women perform an evening prayer called Tarawih, the night before the start of the holy fasting month of Ramadan at Tuanku Mizan Zainal Abidin Mosque in Putrajaya, Malaysia, 26 May 2017. Fot. PAP/EPA/FAZRY ISMAIL
Powstrzymywanie się od wschodu do zachodu słońca od jedzenia, picia czy wszelkich rozrywek obowiązuje przez najbliższy miesiąc wyznawców islamu. W sobotę rozpoczęli post zwany Ramadanem. Zakończy go trzydniowe święto Ramadan Bajram.

30-dniowy post wyznawców islamu, to dziewiąty miesiąc opartego na fazach księżyca roku muzułmańskiego. Liczony w ten sposób rok jest jednak krótszy o jedenaście dni od roku tradycyjnego, określanego czasem obiegu Ziemi wokół Słońca. Dlatego też termin rozpoczęcia postu, jak i innych uroczystości i świąt islamskich ulega ciągłym przesunięciom w kalendarzu powszechnym.

Ścisły post w Ramadanie jest jedną z pięciu najważniejszych zasad (filarów) islamu, obok wyznania wiary, modlitwy, jałmużny i pielgrzymki. Obowiązuje od wschodu do zachodu słońca wszystkich zdrowych, dorosłych muzułmanów. Oznacza powstrzymywanie się m.in. od jedzenia, picia, rozmaitych rozrywek, palenia tytoniu, współżycia seksualnego.

Mufti Tomasz Miśkiewicz z Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP (MZR), najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu podkreśla, że Ramadan to przede wszystkim czas refleksji duchowej, wyciszenia i poszukiwania zwiększonego kontaktu z Bogiem, poprzez nocne czuwanie i modlitwy.

Pierwsze modlitwy związane z Ramadanem miały miejsce w nocy z piątku na sobotę. "Muzułmanie spotykają się na wspólnych modlitwach w meczetach oraz na wspólnych posiłkach, gdy kończy się godzina postu. We wszystkich polskich meczetach i domach modlitwy będą odbywać się nocne modlitwy i spotkania wiernych" - dodał Miśkiewicz.

Złożył też wiernym życzenia z okazji rozpoczęcia miesiąca postu.

Szczególną okazją do modlitw będzie Kadyr Noc - przypadająca w tym roku 21 czerwca tzw. noc przeznaczenia. Wyznawcy islamu wierzą bowiem, że ta noc decyduje o tym, co ich spotka w kolejnym roku religijnym. Dlatego wielu z nich szczególnie wtedy modli się i czyta Koran.

Mufti Miśkiewicz dodał, że miesięczny Ramadan prowadzi do oczyszczenia ciała i jest sprawdzianem dla ducha. "Powinniśmy powstrzymywać się przed wszelkimi niewłaściwymi działaniami, gniewem, agresją. Powinniśmy swoim postępowaniem przekazywać otoczeniu miłosierdzie, które otrzymujemy od Boga" - powiedział. Jako przewodnie hasło dla polskiej społeczności muzułmańskiej wskazał słowa: "Okazujmy ludziom dobroć i miłosierdzie, abyśmy w zamian doświadczyli tego samego".

Ramadan zakończy radosne święto Ramadan Bajram, które w tym roku przypada 25-27 czerwca. W pierwszy dzień tego święta w Białymstoku organizowany jest tradycyjny bal tatarski, na który zjeżdżają przedstawiciele tej społeczności z całego kraju.

Liczbę wiernych należących do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP jego przedstawiciele szacują na ok. 5 tys. osób. To przede wszystkim polscy Tatarzy. Większość polskich muzułmanów mieszka w województwie podlaskim, gdzie w Bohonikach i Kruszynianach są dwa ostatnie na ziemiach polskich zabytkowe meczety, a przy nich mizary, czyli muzułmańskie cmentarze.

Wraz z cudzoziemcami, liczbę wszystkich wyznawców islamu w Polsce przedstawiciele MZR szacują na 20-25 tysięcy. (PAP)

rof/ je/