Mieszkaniec Bogatyni pyta: mamy zamarzać zimą, bo sędzia z Hiszpanii każe zamknąć Turów?

2021-09-23 13:05 aktualizacja: 2021-09-23, 15:46
Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Mieszkający w Bogatyni taksówkarz pan Grzegorz powiedział PAP, że wydana jednoosobowo decyzja TSUE ws. kar finansowych i zamknięcia kopalni węgla brunatnego jest nierealna. Mamy zamarzać zimą, bo jedna sędzia wydała taki wyrok - pyta taksówkarz.

Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił w poniedziałek, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

W maju TSUE nakazał Polsce wstrzymać wydobycie do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Gdy Polska nie zastosowała się do decyzji, Czechy wystąpiły o nałożenie na nią kary. Domagały się 5 mln euro kary dziennie.

"Zawiniły wszystkie kolejne rządy po stronie polskiej i czeskiej" 

W rozmowie z PAP taksówkarz pan Grzegorz podkreślił, że jego zdaniem, zamieszanie związane z kopalnią Turów to "brudna polityka", z którą mieszkańcy Bogatyni czy czeskich miejscowości nie mają nic wspólnego.

"Zawiniły wszystkie kolejne rządy po stronie polskiej i czeskiej. Polacy bagatelizowali problem, a czeski rząd teraz się postawił i wykorzystuje sytuację. To jest brudna polityka" - powiedział taksówkarz.

Ocenił, że wydana przez jedną sędzię decyzja TSUE o wstrzymaniu wydobycia węgla, czy o karach finansowych za jej niewykonanie, jest oderwana od rzeczywistości i pokazuje, że w praktyce jest nierealna.

"Idzie zima, a tutaj w Bogatyni 90 procent domów i mieszkań, czy budynków publicznych i też szpital jest ogrzewanych i zaopatrywanych w ciepłą wodę przez elektrownię, która wykorzystuje węgiel brunatny z kopalni Turów. Więc co, mamy tutaj zamarzać, bo sędzia z Hiszpanii wydała taką decyzję" - pyta taksówkarz.(PAP)

Autor: Roman Skiba

mmi/