Szefernaker dla "DGP": Regionalne Izby Obrachunkowe muszą mieć większe kompetencje

2021-09-30 08:01 aktualizacja: 2021-09-30, 08:04
Sekretarz Stan w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker Fot.  PAP/Radek Pietruszka
Sekretarz Stan w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker Fot. PAP/Radek Pietruszka
Regionalne Izby Obrachunkowe (RIO) muszą mieć większe kompetencje związane z przeprowadzaniem kontroli w samorządzie. Co więcej, powinna to być możliwość działania skoordynowanego i na miarę XXI wieku - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

"RIO potrzebują nowej ustawy ze względu na zmieniający się świat. Prawo z lat 90. nie odpowiada na problemy samorządów w XXI w. Również członkowie RIO wskazują na zmiany, które pozwolą usprawnić ich działanie. Chcemy dostosować izby do realnych potrzeb wynikających z funkcjonowania samorządów" - uważa wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Szefernaker w rozmowie z "DGP" zaznacza, że rząd chce usprawnić działalność kontrolną izb i "mocno zinformatyzować RIO". Pytany o to, czy zostaną także zwiększone ich kompetencje, zaznaczył, że "zdarza się, że długi samorządów są ukrywane na przykład w spółkach podległych, które nie są kontrolowane przez izby".

"Dlatego chcemy poszerzyć zakres kontroli. Chcemy też zmienić system pracy w RIO, tak by był bardziej atrakcyjny dla pracowników, kontrolerów, analityków. Teraz ta praca nie zawsze jest konkurencyjna. A chcemy, żeby w RIO pracowali najlepsi. Zależy nam, by była to mocna instytucja, która kontroluje, ale i wspiera samorządy w dobrym gospodarowaniu" - powiedział.

Dodał, że "jest potrzebna silna instytucja, która ma nadzorować od strony finansowej samorządy". "To również jest dla dobra samorządów, bo nie pozwoli np. na powtórkę casusu Ostrowic – pierwszej gminy, która została zlikwidowana ze względu na sytuację finansową" - powiedział.

Podkreślił, że projekt ustawy, jaki zostanie przedstawiony w najbliższym czasie, zostanie szeroko skonsultowany zarówno z samymi RIO, jak i samorządami. "Chcielibyśmy wszelkie wątpliwości wyjaśnić tak, by nie miał ich także prezydent" - zapewnił. (PAP)