Thunberg: emisje wciąż rosną, naukowcy nie kłamią

2021-09-30 16:52 aktualizacja: 2021-09-30, 16:54
Greta Thunberg. Fot. PAP/EPA/MATTEO BAZZI D
Greta Thunberg. Fot. PAP/EPA/MATTEO BAZZI D
Od 28 do 30 września w Mediolanie trwa Forum Youth4Climate. "Emisje wciąż rosną, naukowcy nie kłamią" - powiedziała szwedzka aktywistka Greta Thunberg podczas forum, poprzedzającego październikową konferencję ONZ w sprawie zmian klimatu.

Tysiące młodych ludzi zjechało we wtorek do Mediolanu, by spotkać się z decydentami i wspólnie wypracować propozycje walki ze zmianami klimatycznymi. Pomysły mają być następnie ocenione przez ministrów klimatu i energii, którzy spotkają się w Mediolanie przed planowaną na październik konferencją klimatyczną ONZ w Glasgow.

"Nadszedł czas, by przywódcy największych gospodarek i najwięksi emitenci gazów cieplarnianych zobowiązali się do śmielszych cięć w ich emisji" - powiedział Alok Sharma, otwierając konferencję Youth4Climate. Gospodarz szczytu klimatycznego w Glasgow dodał, że "dotychczasowe reakcje światowych liderów nie przybliżyły nas do rozwiązania problemu zmian klimatycznych".

Zapytana o oczekiwania wobec planowanych rozmów obecna w Mediolanie Greta Thunberg odpowiedziała, że "spodziewamy się, że będzie to jedynie kolejne z wielu podobnych spotkań".

"Zapraszają wyselekcjonowanych młodych ludzi, by udawać, że nas słuchają. Jasne jest jednak, że tego nie robią, wystarczy spojrzeć na liczby. Emisje wciąż rosną, naukowcy nie kłamią" - stwierdziła Thunberg.

Vanessa Nakate, 24-letnia aktywistka z Ugandy, powiedziała, że obietnica 100 miliardów euro rocznie dla krajów szczególnie narażonych na skutki zmian klimatycznych nie zmaterializowała się. Podając przykład pożarów lasów w Kalifornii i Grecji oraz powodzi w Niemczech i Belgii, zaznaczyła, że "straty i zniszczenia są możliwe wszędzie".

"Środki miały zostać przekazane do końca 2020 roku, a my wciąż czekamy. Nie ma czasu na więcej pustych konferencji, nadszedł czas by płacić, a nie gadać" - dodała aktywistka z Afryki. (PAP)

PAP/Adam Ziemienowicz