Zgromadzenie Ogólne wybrało Polskę na niestałego członka RB ONZ

2017-06-02 20:13 aktualizacja: 2018-09-26, 22:44
Polish Minister of Foreign Affairs Witold Waszczykowski (R) and his delegation celebrate after Poland was elected to fill one of five of the ten non-permanent members of the United Nations Security Council during a vote in the General Assembly hall at the United Nations headquarters in New York, New York, USA, 02 June 2017. The ten non-permanent seats on the UN Security Council are filled five at a time to a two year term. 
 Fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE
Polish Minister of Foreign Affairs Witold Waszczykowski (R) and his delegation celebrate after Poland was elected to fill one of five of the ten non-permanent members of the United Nations Security Council during a vote in the General Assembly hall at the United Nations headquarters in New York, New York, USA, 02 June 2017. The ten non-permanent seats on the UN Security Council are filled five at a time to a two year term. Fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE
Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej (EEG) ubiegającym się o to miejsce.

Polska, która otrzymała 190 głosów (dwa państwa się wstrzymały), zgłosiła swoją kandydaturę do RB w roku 2009. Kampanię wyborczą prowadziła pod hasłem „Solidarność-Odpowiedzialność-Zaangażowanie”. Od grudnia 2016 roku, kiedy Bułgaria wycofała się z batalii o niestałe miejsce w RB, Polska była jedynym kandydatem grupy EEG.

Polska zastąpi w grupie EEG Ukrainę. Kadencja nowych niestałych członków Rady ma się rozpocząć 1 stycznia 2018 roku.

Premier: historyczny sukces polskiej dyplomacji w RB ONZ

Historyczny sukces polskiej dyplomacji w RB ONZ - napisała premier Beata Szydło na Twitterze po wyborze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa. Polska staje się silnym, szanowanym i bezpiecznym krajem - podkreśliła szefowa rządu.

"Historyczny sukces polskiej dyplomacji w RB ONZ. Polska staje się silnym, szanowanym i bezpiecznym krajem. Kolejny krok w dobrym kierunku" - napisała premier na swoim profilu na Twitterze.

Szef MSZ: wybór do RB ONZ - potwierdzenie, że podmiotowa polityka przynosi sukcesy

Wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ to zwieńczenie kilkuletnich starań polskiego rządu i potwierdzenie, że podmiotowa polityka zagraniczna przynosi sukcesy - skomentował wyniki piątkowego głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski.

Polska został wybrana na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2018-2019. W głosowaniu w ZO uzyskała 190 głosów; dwa państwa wstrzymały się od głosu.

W przesłanym PAP komunikacie MSZ do wyboru Polski odniósł się szef polskiej dyplomacji. Jak podkreślił, wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ to "zwieńczenie kilkuletnich starań polskiego rządu".

"To duże zwycięstwo polskiej dyplomacji i ważny sukces w naszej polityce zagranicznej" – ocenił minister, cytowany w komunikacie. Zaznaczył, że wynik piątkowego głosowania stanowi ponadto "potwierdzenie, że podmiotowa polityka zagraniczna przynosi sukcesy". "Zaczynamy działać globalnie, nie boimy się poważnych wyzwań" – dodał Waszczykowski. (PAP)

fit/ mc/ mce/ eaw/ msom/ akw/

TEMATY: