W Walii będzie obowiązkowa nauka o historii mniejszości etnicznych

2021-10-01 18:06 aktualizacja: 2021-10-01, 19:51
Fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
Fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
Walia jako pierwsza część składowa Zjednoczonego Królestwa wprowadzi jako obowiązkowy przedmiot we wszystkich szkołach naukę historii i doświadczeń mniejszości etnicznych - ogłosił w piątek tamtejszy rząd.

Nowy przedmiot wejdzie do programu nauczania od przyszłego roku szkolnego, choć decyzję rządu musi jeszcze formalnie zatwierdzić walijski parlament.

"Jest niezmiernie ważne, aby nasz system edukacji wyposażył młodych ludzi w umiejętność zrozumienia i szacunku dla własnych, jak również dla historii, kultur i tradycji innych. Jeśli mamy się rozwijać jako społeczeństwo, musimy stworzyć system edukacji, który poszerza nasze zrozumienie i wiedzę o wielu kulturach, które zbudowały przeszłość i teraźniejszość Walii, a także świata" - oświadczył Jeremy Miles, minister edukacji w laburzystowskim rządzie Walii.

W środę w stolicy kraju, Cardiff odsłonięto pomnik Betty Campbell, pierwszej w historii Walii czarnoskórej dyrektor szkoły i aktywistki działającej na rzecz włączenia historii czarnych mieszkańców do szkolnych programów nauczania.

Według spisu powszechnego z 2011 r. (wyniki tegorocznego nie zostały jeszcze ogłoszone), mniejszości etniczne stanowiły 4,4 proc. populacji Walii, przy czym czarnoskórzy - 0,6 proc. (PAP)

kgr/