Sejmowa komisja pozytywnie o kandydaturze Marka Magierowskiego na ambasadora w USA

2021-10-06 17:27 aktualizacja: 2021-10-06, 20:32
Marek Magierowski, fot. PAP/Radek Pietruszka
Marek Magierowski, fot. PAP/Radek Pietruszka
Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Marka Magierowskiego na ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych. Magierowski podkreślał wagę sojuszu z USA, ale wskazywał, że wyzwaniem dla polskiej dyplomacji będzie m. in. sprawa Nord Stream2 i dialog ze środowiskami żydowskimi.

Kandydaturę Magierowskiego na środowym posiedzeniu komisji przedstawił wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Mówił, że Magierowski przez ponad 20 lat pracował jako dziennikarz i publicysta zajmujący się głównie polityką międzynarodową; następnie był m.in. rzecznikiem prezydenta RP, wiceministrem spraw zagranicznych i ambasadorem w Izraelu. Przydacz podkreślał bardzo dobre przygotowanie merytoryczne Magierowskiego i jego doświadczenie dyplomatyczne.

Magierowski podkreślił, że Stany Zjednoczone pozostają najważniejszym sojusznikiem Polski praktycznie pod każdym względem. Wskazywał na wagę podtrzymywania dobrych relacji niezależnie od tego, kto zasiada w Białym Domu.

Według niego, w relacjach z Amerykanami wyzwaniem dla polskiej dyplomacji będzie sprawa de facto zgody na budowę Nord Stream 2. "Musimy przekonywać, że wykorzystanie przez Rosję gazociągu do szantażu nie jest mrzonką" - zaznaczył.

Dodał też, że w centrum uwagi polskiej ambasady w Waszyngtonie będą też relacje ze środowiskami żydowskimi w USA. Zaznaczył przy tym, że te "relacje były, są i wciąż będą nader złożone". "Sprawy związane z historią Holocaustu, restytucją mienia, głównie w kontekście przyjętej niedawno nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego, będą na pewno w centrum uwagi placówki" - powiedział Magierowski.

Posłowie opozycji oceniali, że przed Magierowskim trudne zadanie odbudowy relacji ze Stanami Zjednoczonymi, bo po wyborze Joe Bidena na prezydenta USA mamy do czynienia z pogorszeniem stosunków dwustronnych. Podnosili też, że kryzys w relacjach z Izraelem odbija się na stosunkach z USA.

Marek Magierowski ma zastąpić w Waszyngtonie Piotra Wilczka, który stanowisko ambasadora RP w USA objął w listopadzie 2016 roku. (PAP)

Autor: Karol Kostrzewa

js/