Kongres 590. Wiceminister finansów: największą bolączką małych i średnich firm jest brak kapitału na inwestycje 

2021-10-06 18:25 aktualizacja: 2021-10-07, 07:45
Fot. PAP/
Fot. PAP/
Największą bolączką firm sektora małych i średnich przedsiębiorstw jest brak kapitału na inwestycje - powiedział w rozmowie z PAP wiceminister finansów Jan Sarnowski. Dodał, że kluczowym celem Polskiego Ładu jest to, żeby polskim firmom dolać paliwa, które pozwoli im na to, żeby w przyszłym roku weszły na ścieżkę szybkiego rozwoju.

Minister pytany przez PAP podczas Kongresu 590 w Warszawie o rozwiązana podatkowe Polskiego Ładu, wskazał pakiety dedykowane poszczególnym rodzajom przedsiębiorstw.

"Chcemy, żeby firmom było łatwiej zdobywać kapitał, czyli np. łatwiej wejść na giełdę - stąd ulga na pierwszą ofertę publiczną, na znalezienie nowych inwestorów" - powiedział Sarnowski. "Z drugiej strony ulga na fundusze venture capital, na inwestycje za pomocą takich organizacji, które łączą ze sobą: inwestora, który ma pieniądze i nowoczesną, innowacyjną firmę, która szuka środków, na zwiększenie skali prowadzonej przez siebie działalności" – dodał.

Sarnowski określił, że "wydatki poświęcone na zainwestowanie za pomocą funduszy venture capital będą włączane w koszty podatkowe inwestora w 150 proc., czyli na każdą złotówkę wydaną w koszty będzie można zaliczyć 1,50 zł. Sprawi to, że inwestowanie za pomocą tego rodzaju narzędzi stanie się korzystniejsze".

Wskazał też, że równie istotną kwestią jest "aby nie zachęcać tylko i wyłącznie firm, które chcą spekulować na giełdzie, ale takie osoby, które chcą wejść w trwałą relację z firmą, w która zainwestowały".

"Firma, która inwestuje w debiutanta giełdowego, jeśli pozostanie jego akcjonariuszem przez trzy lata, wtedy przy sprzedaży akcji nie zapłaci podatku od wzrostu ich wartości. W ten sposób zachęcamy do inwestowania w osoby, które naprawdę chcą budować relację z nowotworzony podmiotem" – powiedział Sarnowski.

Nawiązał też do działającej od kilku lat ulgi badawczo-rozwojowej, która wspiera firmy w tworzeniu nowych rozwiązań. Jak zaznaczył, chce, "żeby system podatkowy wspierał cały proces produkcyjny, żeby na żadnym z tych etapów nie było braku państwowego wsparcia. I stąd – oprócz ulgi badawczo-rozwojowej na pomysł, pojawi się również ulga na prototyp, która pomoże w przeniesieniu nowego pomysłu na język praktyki, na próbną produkcję, na testy nowych rozwiązań, na badania marketingowe, na badania sprawdzające".

Ulga na robotyzację przemysłową

Sarnowski odniósł się też do kwestii ulgi na robotyzację przemysłową. "Wielu przedsiębiorców zmaga się z problemem braku pracownika. Zautomatyzowanie przemysłu spowoduje, ż Ci pracownicy  będą mogli działać sprawniej i bardziej efektywni" – powiedział Sarnowski.

Pytany o PIT-0, wskazał na możliwość skorzystania z dodatkowego odliczenia. "Jego kwota wolna od podatku rośnie z 30 tys. zł do około 115 tys. zł. To dotyczy każdego rodzica" – powiedział Sarnowski. "Zależy nam, aby użyć tego narzędzia podatku szczególnie wobec tych osób, które mogą martwić się w jaki sposób łączyć prace zawodową z wychowywaniem dzieci, zakładania rodziny, tworzenia większej rodziny" – dodał.

Wiceszef MF odniósł się też do ulg dla osób doświadczonych na rynku pracy. "Już teraz jest 114 tys. osób, które pomimo osiągnięcia prawa do emerytury pozostają aktywne zawodowo, na podstawie wcześniejszych umów zawartych z pracodawcami" – powiedział Sarnowski. Wskazał, że w przypadku przejścia na emeryturę konieczna byłaby renegocjacja umowy, co mogłoby się wiązać z pogorszeniem warunków zatrudnienia.

"Dla wielu osób mogłoby być to niekorzystne, stąd ulga podatkowa. To jest podniesienie dla takich osób kwoty wolnej od podatku o 85 tys. zł" – powiedział Sarnowski.

Wskazał też, że "osoby wchodzące w wiek emerytalny to są również przedsiębiorcy na kontraktach czy też m.in. rozliczające się na zasadzie +liniówki+, stawki 19 proc. czy ryczałtów od przychodów ewidencjonowanych. Tu zrobiliśmy tak naprawdę rewolucję, ponieważ umożliwiamy w tych naszych ulgach również dokonanie tego odliczenia 85 tys. zł od przychodów ewidencjonowanych i od dochodu u przedsiębiorców rozliczających się stawką liniową" – powiedział podczas rozmowy. (PAP)

Autorki: Ewa Wesołowska, Małgorzata Miszczuk