Długie kolejki tirów na przejściach granicznych z Białorusią. Nawet 40 godzin oczekiwania

2021-10-10 16:32 aktualizacja: 2021-10-10, 21:08
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Artur Reszko
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Artur Reszko
Do 40 godzin w Bobrownikach i do 24 godzin w Kuźnicy muszą czekać w niedzielę rano ciężarówki na odprawę po polskiej stronie granicy przed przejściami granicznymi z Białorusią w tych miejscach. Około 20 godzin muszą czekać ciężarówki znajdujące się na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Koroszczynie. Kolejki są spowodowane piątkową awarią systemów informatycznych po stronie białoruskiej.

W niedzielę IAS w Lublinie poinformowała, że na przejściu granicznym Koroszczyn-Kozłowicze na wjazd do Polski po stronie białoruskiej oczekuje ok. 800 pojazdów a szacunkowy czas oczekiwania to ok. 20 godzin. Na wyjazd z Polski oczekuje ok. 740 pojazdów (ok. 20 godzin oczekiwania).

Korki spowodowane awarią po stronie białoruskiej

„Kolejki przed przejściem granicznym Kozłowicze – Kukuryki (Koroszczyn) spowodowane są piątkową awarią centralnych systemów informatycznych po stronie białoruskiej. Obecnie, jak poinformowała strona białoruska, systemy - choć wolniej - zaczynają już działać” - powiadomiła w komunikacie Izba Administracji Skarbowej w Lublinie.

Na przejściu Dorohusk – Jagodzin na wjazd do Polski po stronie ukraińskiej oczekuje ok. 200 pojazdów (szacunkowy czas oczekiwania to ok. 10 godzin). Na wyjazd z Polski oczekuje ok. 370 pojazdów (ok. 17 godzin).

Na przejściu Hrebenne - Rawa Ruska na wjazd do Polski oczekuje ok. 30 pojazdów (ok. 2 godzin oczekiwania). Natomiast na wyjazd z Polski oczekuje ok. 90 pojazdów (ok. 8 godzin).

„Przypominamy, że na przejściach granicznych w Dorohusku i Hrebennem trwają prace remontowe, co znacząco ogranicza przepustowość tych przejść” - poinformowała lubelska IAS.

Zaznaczono również, że na sytuację na wszystkich przejściach towarowych wpływa weekendowe spiętrzenie ruchu towarowego.

Jak poinformowała lubelska IAS, funkcjonariusze celno-skarbowi na towarowych przejściach granicznych w woj. lubelskim odprawili ostatniej doby 3020 pojazdów ciężarowych (1438 na kierunku przywozowym do Polski i 1582 na kierunku wywozowym z Polski).

Przejście graniczne z Białorusią. Kierowcy tirów czekają ponad dobę na przejazd

W niedzielę rano, w porównaniu do poprzedniego dnia wydłużył się czas oczekiwania na odprawę na przejściu w Bobrownikach. W sobotę rano było to 32 godzin, w niedzielę - 40 godzin.

Natomiast na przejściu w Kuźnicy czas oczekiwania się nieco skrócił, w sobotę rano było 27 godzin, w niedzielę - 24 godziny.

W związku z tak dużą liczbą ciężarówek oczekujących do odprawy od piątku po południu obowiązują strefy buforowe: przed przejściem w Bobrownikach bufor zaczyna się w Waliłach Stacji na drodze krajowej 65, przed Kuźnicą na drodze krajowej nr 19 w Sokółce.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Podlaskiego Oddziały Straży Granicznej w Białymstoku Katarzyna Zdanowicz, przyczyną była awaria systemu informatycznego po białoruskiej stronie granicy, którą najprawdopodobniej już usunięto, a obecne kolejki to kumulacja.

W ciągu ostatniej zmiany - czyli dwunastu godzin - w Bobrownikach odprawiono 261 tirów (norma ok. 500 na dobę), a w Kuźnicy 323 (norma na dobę to 580) - poinformowała Zdanowicz. (PAP)

autorzy: Piotr Nowak, Sylwia Wieczeryńska

kgr/