Premier: V4 zależy, żeby na Bliskim Wschodzie był spokój i warunki do rozwoju, które zapobiegną migracji

2021-10-12 12:30 aktualizacja: 2021-10-12, 16:05
Fot. Kancelaria Premiera/Twitter
Fot. Kancelaria Premiera/Twitter
Całej Grupie Wyszehradzkiej zależy na tym, żeby na Bliskim Wschodzie był spokój i warunki do rozwoju, które zapobiegną migracji - mówił po spotkaniu szefów rządów V4 i prezydenta Egiptu w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki.

We wtorek w Budapeszcie odbywa się spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego.

Premier Węgier poinformował na wspólnej konferencji prasowej, że jednym z tematów omawianych na wtorkowym spotkaniu była migracja. "Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji i w tej bardzo trudnej sytuacji Egipt jest krajem kluczowym. Wszyscy pamiętamy kryzys migracyjny z 2015 r. W porównaniu do tego sytuacja jest dużo gorsza" - ocenił Orban.

Mówił o nacisku migracyjnym na wschodnią granicę Polski; wskazywał, że presja migrantów na Europę odbywa się także od strony Afryki. "To jest taka sytuacja, którą Unia Europejska może zwyciężyć, jeżeli ma sojuszników zewnętrznych. Z tego punktu widzenia Egipt jest najlepszym możliwym sojusznikiem" - ocenił Orban.

"Jeżeli UE i Egipt nie będą mogły kontynuować polityki, która zapobiegała migracji od strony Egiptu, to wszyscy znajdziemy się w dużym kłopocie. Przekaz dzisiejszego spotkania jest taki, że wszyscy potrzebujemy tego, by Egipt się wzmocnił, nie tylko w kwestii ochrony granic, ale też gospodarczo. Niech ten stumilionowy kraj się rozwija, żeby mógł zapewnić młodym egipskim pokoleniom dobre, godne życie" - mówił węgierski premier.

Orban oświadczył, że Egipt powinien stać się strategicznym partnerem Unii.

Morawiecki: migracje zewnętrzne to wielki problem współczesnych czasów

"To niezwykle ważny krok w kierunku zapewnienia stabilizacji dla całej UE, w Polsce, całej V4 bardzo zależy na tym, żeby na Bliskim Wschodzie był spokój, warunki do rozwoju gospodarczego, społecznego które zapobiegną migracji, terroryzmowi" - powiedział premier Morawiecki. 

Zapewniał, że Grupa Wyszehradzka będzie nakłaniać kraje z zachodniej części UE do pogłębiania współpracy gospodarczej z Egiptem.

"Egipt to wielki partner, 100 mln ludzi, bardzo przyszłościowy kraj, dlatego od kilku miesięcy Polska ma na zasadzie wzajemności zbudowaną współpracę poprzez tworzenie specjalnej strefy ekonomicznej w regionie Suezu skonstruowaną przez strefę z Katowic" - mówił szef polskiego rządu.

"Migracje zewnętrzne napierające na południową granicę UE i wschodnią to wielki problem współczesnych czasów. Doceniamy jako V4 rolę Egiptu, dziękujemy prezydentowi Egiptu za to, że od 5 lat zabezpiecza granicę" - dodał.

Premier przypomniał, że w Egipcie znajduje się obecnie około 6 mln uchodźców i migrantów.

Dodał też, że "my Polacy borykamy się dzisiaj z podobnym, choć innym trochę problemem, gdzie w rolę mafii przemytniczej, tego niecnego procederu wcieliła się władza białoruska".

"To pokazuje, jakim niebezpiecznym procederem jest wywoływanie sztucznych napięć migracyjnych i jak bardzo trzeba załatwiać temat na miejscu, pomagać krajom, które potencjalnie są rezerwuarem wielkiej migracji, na miejscu" - mówił premier. (PAP)

Autorzy: Aleksandra Rebelińska, Mateusz Roszak, Rafał Białkowski

mmi/