Prezes PKO BP zrezygnował ze stanowiska

2021-10-14 13:10 aktualizacja: 2021-10-14, 15:19
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Dotychczasowy prezes PKO BP Jan Emeryk Rościszewski zrezygnował z pełnionej funkcji - poinformował bank PKO BP. Dodano, że z zarządu zostali odwołani Rafał Antczak i Jakub Papierski.

"Zarząd PKO Banku Polskiego 'Bank' informuje, że 14 października 2021 r. Pan Jan Emeryk Rościszewski złożył rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu Banku, jak również ze składu Zarządu Banku z dniem 22 października 2021 r." - podał bank.

Dodano, że rada nadzorcza PKO BP odwołała ze składu zarządu banku Rafała Antczaka i Jakuba Papierskiego.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin podziękował Rościszewskiemu za pracę na rzecz banku. "Ogromne podziękowania dla Jana Rościszewskiego za profesjonalizm i wielką pracę na rzecz @PKOBP. Życzę sukcesów i powodzenia w realizacji nowych, ważnych zadań na rzecz Polski" - napisał na Twitterze Sasin.

Rościszewski był prezesem PKO BP od czerwca br. Na stanowisku zastąpił Zbigniewa Jagiełłę. Wcześniej Rościszewski był m.in. wiceprezesem banku nadzorującym obszar rynku detalicznego. Jest absolwentem Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Institut d’Etudes Politiques de Paris. Posiada też dyplom Executive MBA oraz uprawnienia brokera ubezpieczeniowego.

Rafał Antczak pełnił w zarządzie banku funkcję wiceprezesa nadzorującego obszar bankowości przedsiębiorstw i analiz, a Jakub Papierski był wiceprezesem nadzorującym obszar bankowości inwestycyjnej.

Kurs akcji PKO BP około godziny 13.30, spadał o 2,5 proc. do 46,00 zł przy obrotach sięgających 104 mln zł.

PKO BP jest dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając 18,3 proc. udziałów w rynku oszczędności, 17,6 proc. w rynku kredytów, 19,7 proc. w rynku kredytów hipotecznych oraz 19,2 proc. w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych.

Skarb Państwa ma 29,43 proc. akcji PKO BP. (PAP)

Autorzy: Magdalena Jarco, Łukasz Pawłowski

io/