Tybetańscy aktywiści protestowali przeciwko zimowej olimpiadzie w 2022 roku w Pekinie

2021-10-17 16:55 aktualizacja: 2021-10-17, 17:01
Fot. PAP/EPA/VASSILIS PSOMAS
Fot. PAP/EPA/VASSILIS PSOMAS
Tybetańscy aktywiści zorganizowali w niedzielę na ateńskim Akropolu protest przeciwko organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 przez Pekin. Policja aresztowała trzy osoby. W poniedziałek na starożytnym stadionie w Olimpii zostanie rozpalony znicz olimpijski.

Manifestujący na szczycie Akropolu skandowali "wolny Tybet" oraz "bojkotujcie Pekin 2022" i machali flagami Tybetu oraz tymi używanymi podczas prodemokratycznych protestów w Hongkongu - relacjonuje agencja AFP.

Grecka policja przekazała, że aresztowano troje aktywistów - dwie kobiety i mężczyznę. Funkcjonariusze skonfiskowali także zawieszone na rusztowaniach wokół Akropolu flagi.

"Nadszedł czas, by społeczność międzynarodowa i wszyscy ludzie sumienia zbojkotowali olimpiadę w Pekinie w 2022 r.; inne stanowisko będzie jasnym poparciem dla ludobójczego reżimu Chin" - przekazała jedna z aresztowanych, 18-letnia Amerykanka tybetańskiego pochodzenia Tsela Zoksang.

Zajmująca się obroną praw człowieka brytyjska organizacja Hong Kong Watch wezwała władze Grecji do "nieulegania presji chińskiego rządu na ekstradycję aktywistów" i natychmiastowego uwolnienia aresztowanych.

Znicz olimpijski Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Pekinie zostanie rozpalony w poniedziałek rano na starożytnym stadionie w Olimpii na półwyspie Peloponez. We wtorek zostanie przekazany w Atenach chińskim organizatorom olimpiady.

Pekin w tym roku obchodził 70. rocznicę "pokojowego wyzwolenia" Tybetu, która zdaniem władz ChRL przyniosła regionowi rozwój ekonomiczny i cywilizacyjny - przypomina AFP. Dodaje, że wielu tybetańskich emigrantów oskarża Chiny o niszczenie tybetańskiej kultury i religii oraz masowe przesiedlenia mające zmienić skład etniczny regionu. (PAP)