Badania: wśród zaszczepionych na COVID-19 umierają tylko osoby po osiemdziesiątce i schorowane

2021-10-21 12:42 aktualizacja: 2021-10-21, 12:38
Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI
Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI
Osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 na ogół nie umierają z powodu tego zakażenia, wyjątkiem są ludzi zaawansowani wiekiem i schorowani, po osiemdziesiątce – wykazały badania Narodowego Instytutu Zdrowia we Włoszech.

Raport włoskich specjalistów dotyczący zgonów na COVID-19 ujawnił, że spośród osób zaszczepionych dotychczas umierali na tę chorobę niemal wyłącznie seniorzy średnio w wieku 85 lat, cierpiący na ogół na pięć chorób przewlekłych. Najczęściej były to takie schorzenia współistniejące jak choroby-sercowo-naczyniowe, nowotwory i demencja. Wśród niezaszczepionych również najczęściej umierali ludzie starsi, ale ich średnia wieku była niższa i wynosiła 78 lat.

Reuters informuje, że w okresie od 1 lutego do 5 października przeanalizowane dane 38 tys. osób niezaszczepionych, 2 130 tych, którzy otrzymali jedna dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 oraz 1 440 osób w pełni zaszczepionych.

We Włoszech zaszczepiono dotąd 80 proc. populacji w wieku co najmniej 12 lat, czyli wśród osób, u których dopuszczono użycie szczepionki przeciwko COVID-19. Trwają wciąż badania nad bezpieczeństwem i skutecznością tych szczepień wśród dzieci w wieku 5-12 lat; ich wyniki będą znane za kilka miesięcy. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

js/