Polska przekazała do innych krajów łącznie ponad 9 milionów szczepionek przeciw Covid-19

2021-10-26 06:46 aktualizacja: 2021-10-26, 09:14
Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Polska przekazała do innych krajów łącznie ponad 9 mln szczepionek, w tym jako darowizna zostało przekazanych ponad 4 mln dawek, a w formie odsprzedaży ponad 5 mln dawek - poinformowało PAP Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Resort pytany, czy planowane są akcje przekazania szczepionki kolejnym krajom, poinformował, że w chwili obecnej toczą się rozmowy z państwami zgłaszającymi potrzeby w zaopatrzeniu w szczepionki, ale mają one charakter poufny.

Planowane są kolejne akcje przekazywania szczepionek innym krajom

Ostatnio MSZ informowało o przekazaniu bezpłatnie 1 mln szczepionek Iranowi, 55 tys. dawek Kirgistanowi i 100 tys. dawek Egiptowi. Preparaty przeciw koronawirusowi niepłatnie trafiły też m.in. do Uzbekistanu oraz Kenii - ponad 460 tys. i do Tajwanu - 400 tys. dawek.

Polska również odsprzedaje szczepionki, w sierpniu australijski premier Scott Morrison poinformował, że Australia zakupiła w Polsce 1 mln dawek szczepionki.

Resort dyplomacji - informując o kolejnych akcjach bezpłatnego przekazania szczepionek - podkreślał, że Polska posiada odpowiednie zasoby szczepionek, wystarczające na pokrycie zapotrzebowania krajowego, co pozwala na pozytywną odpowiedź na prośbę państw potrzebujących.

W akcjach dzielenia się szczepionkami poza MSZ, angażuje się Ministerstwo Zdrowia oraz Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kgr/