O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Kumoch o spotkaniu Duda-Macron: prezydenci rozmawiali o energetyce i przełamywaniu podziałów w UE

Partnerstwo strategiczne w sprawach energetyki, redukcja napięć między Polską a instytucjami Unii Europejskiej i przełamywanie podziałów w Unii były wśród tematów spotkania prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Francji Emmanuela Macrona - poinformował PAP szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Fot. Kancelaria Prezydenta/Twitter
Fot. Kancelaria Prezydenta/Twitter

Prezydent Andrzej Duda przebywa w środę w Paryżu z roboczą wizytą, podczas której spotkał się z prezydentem Emmanuelem Macronem. Rozmowy przywódców dotyczyły współpracy w kwestiach gospodarczych, w zakresie polityki bezpieczeństwa, a także współpracy obu krajów w ramach UE oraz ochrony granicy Unii.

W delegacji uczestniczą również szefowie Biura Polityki Międzynarodowej i Biura Bezpieczeństwa Narodowego: Jakub Kumoch i Paweł Soloch, a także przedstawiciele strony rządowej: wiceministrowie spraw zagranicznych i środowiska – Piotr Wawrzyk i Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Prezydent Macron powitał prezydenta Dudę na dziedzińcu Pałacu Elizejskim w środę około godz. 13, następnie odbyły się rozmowy plenarne w formie lunchu, a potem - kilkudziesięciominutowa rozmowa w cztery oczy obu prezydentów.

"Obaj prezydenci podkreślili, że Polska i Francja są ważnymi partnerami strategicznymi w sprawach energetyki i zamierzają tę współpracę znacząco i wielopłaszczyznowo rozszerzyć. Rozmawiano też o sposobach osiągnięcia, i to maksymalnie szybko, redukcji napięć między Polską a instytucjami UE w kontekście zbliżającej się prezydencji francuskiej. Zarówno Polska jak i Francja są zainteresowane silną Unią Europejską i przełamywaniem podziałów w Unii" - poinformował PAP po spotkaniu Kumoch.

Z kolei na Twitterze minister napisał, że "rozmowa w Pałacu Elizejskim była ważnym momentem trwającego od paru miesięcy dialogu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Emmanuelem Macronem". 

Kancelaria Prezydenta poinformowała we wtorek, że wizyta prezydenta Dudy w Paryżu planowana była od kilku tygodni.

W delegacji uczestniczą również szefowie Biura Polityki Międzynarodowej i Biura Bezpieczeństwa Narodowego: Jakub Kumoch i Paweł Soloch, a także przedstawiciele strony rządowej: wiceministrowie spraw zagranicznych i środowiska – Piotr Wawrzyk i Adam Guibourgé-Czetwertyński - potwierdził PAP rzecznik KPRP. (PAP)

Autorki: Katarzyna Stańko (z Paryża), Sylwia Dąbkowska- Pożyczka, Wiktoria Nicałek

Galeria (6)

  • Prezydent Francji Emmanuel Macron (L) i prezydent Polski Andrzej Duda (P). Fot. Kancelaria Prezydenta
    1/6

    Prezydent Francji Emmanuel Macron (L) i prezydent Polski Andrzej Duda (P). Fot. Kancelaria Prezydenta

  • Prezydent Francji Emmanuel Macron (L) i prezydent Polski Andrzej Duda (P). Fot. Kancelaria Prezydenta
    2/6

    Prezydent Francji Emmanuel Macron (L) i prezydent Polski Andrzej Duda (P). Fot. Kancelaria Prezydenta

  • Prezydent Francji Emmanuel Macron (P) i prezydent Polski Andrzej Duda (L.). Fot. Kancelaria Prezydenta
    3/6

    Prezydent Francji Emmanuel Macron (P) i prezydent Polski Andrzej Duda (L.). Fot. Kancelaria Prezydenta

  • Prezydent Polski Andrzej Duda. Fot. Kancelaria Prezydenta
    4/6

    Prezydent Polski Andrzej Duda. Fot. Kancelaria Prezydenta

  • Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
    5/6

    Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

  • Fot. PAP/ EPA/YOAN VALAT
    6/6

    Fot. PAP/ EPA/YOAN VALAT

Zobacz także

  • Piotr Duda. Fot. PAP/Marian Zubrzycki
    Piotr Duda. Fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Piotr Duda: zobaczymy, jak sytuacja polityczna w kraju się rozwinie, od tego uzależniamy działania [NASZE WIDEO]

  • Jakub Kumoch. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Jakub Kumoch. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Kumoch przed prezydencką wizytą w Berlinie: w kwestiach zasadniczych mówimy to samo

  • Andrzej Duda. Fot. PAP/Adam Warżawa
    Andrzej Duda. Fot. PAP/Adam Warżawa

    Prezydent Duda: tylko bohaterstwo żołnierza z nowoczesnym uzbrojeniem jest w stanie zatrzymać rosyjską brutalność

  • Małgorzata Paprocka. Fot. PAP/Piotr Nowak
    Małgorzata Paprocka. Fot. PAP/Piotr Nowak
    Specjalnie dla PAP

    Minister Paprocka: niektóre zapisy projektu spłaszczającego strukturę sądów budzą wątpliwości konstytucyjne

Serwisy ogólnodostępne PAP