Kolejne przypadki agresji ze strony migrantów. "Rzucali kamieniami w kierunku żołnierzy i funkcjonariuszy SG"

2021-11-02 10:29 aktualizacja: 2021-11-02, 14:33
Fot. Straż Graniczna/ Twitter
Fot. Straż Graniczna/ Twitter
W miniony weekend na granicy Polski i Białorusi zanotowaliśmy kilka kolejnych przypadków agresywnego zachowania migrantów w stosunku do funkcjonariuszy SG, żołnierzy WP oraz policjantów - poinformowała we wtorek Straż Graniczna.

Straż Graniczna we wtorek zamieściła na swoim Twitterze film, na którym widać osoby stojące po białoruskiej stronie granicy. Osoby te rzucają czymś, m.in grubymi gałęziami w samochód Straży Granicznej.

"W miniony weekend na granicy Polski i Białorusi zanotowaliśmy kilka kolejnych przypadków agresywnego zachowania migrantów w stosunku do funkcjonariuszy SG, żołnierzy WP oraz policjantów" - przekazała Straż Graniczna. "Tym razem na szczęście nikomu nic się nie stało. Ucierpiał +tylko+ samochód służbowy" - dodał w rozmowie z PAP chor. Michał Tokarczyk z sekcji prasowej Straży Granicznej.

"Wczoraj po północy w okolicach Bobrówki w pow. hajnowskim kilkudziesięciu policjantów pojechało na pomoc żołnierzom, zaatakowanym przez dużą grupę osób z terytorium Białorusi" – poinformował PAP we wtorek zespół prasowy podlaskiej policji.

Według podanych przez policję informacji, na miejsce przyjechali też funkcjonariusze SG. "Agresorzy rzucali kamieniami w kierunku żołnierzy i funkcjonariuszy. Na widok kolejnych policyjnych radiowozów wsiedli do białoruskich ciężarówek i odjechali. Podczas tego ataku zakłócana była policyjna łączność radiowa i telefoniczna. Pomimo porysowanych kasków ochraniających głowy policjantów, żaden z funkcjonariuszy nie został ranny" - opisała zdarzenie policja.

684 prób nielegalnego przekroczenia granicy

Jak podała Straż Graniczna, w poniedziałek strażnicy graniczni zanotowali 684 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano za pomocnictwo w przekraczaniu granicy 2 osoby - obywatela Ukrainy oraz obywatela Egiptu.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 29 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. (PAP)

Autorzy: Marta Stańczyk, Robert Fiłończuk

mmi/