O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Próba siłowego przekraczania granicy przez migrantów. Jest reakcja NATO i KE

Wykorzystywanie migrantów przez reżim Alaksandra Łukaszenki jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne - przekazała PAP Kwatera Główna NATO. Odnośnie rozwoju sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oświadczenie wydała także Komisja Europejska.

Fot. PAP/Artur Reszko
Fot. PAP/Artur Reszko

„Niepokoi nas niedawna eskalacja na granicy polsko-białoruskiej. Wzywamy Białoruś do przestrzegania prawa międzynarodowego. Obserwujemy falę migrantów próbujących przedostać się na terytorium sojuszników przez Białoruś. NATO nadal uważnie monitoruje sytuację, która wywiera presję na naszych sojuszników Litwę, Łotwę i Polskę" - podkreśliła Kwatera Główna NATO w Brukseli.

Kwatera Głowna jest zdania, że "wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne". Wskazała też, że sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg jest w bliskim kontakcie z rządami państw sojuszniczych w tej sprawie.

Oświadczenie Komisji Europejskiej

"To kontynuacja rozpaczliwych prób reżimu Alaksandra Łukaszenki, by wykorzystywać ludzi do destabilizowania Unii Europejskiej" - oświadczyła w poniedziałek Komisja Europejska, pytana o rozwój sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Według ostatnich informacji, którymi dysponujemy - powiedział rzecznik KE Adalbert Jahnz - kilkaset osób zebrało się na Białorusi w pobliżu granicy z Polską. Jak dodał, Komisja zdecydowanie odrzuca próby instrumentalizacji ludzi dla celów politycznych.

"Dziś na polsko-białoruskiej granicy może dojść do najtrudniejszej sytuacji od czasu rozpoczęcia działań wymierzonych przez Białoruś w Polskę; na obszar największego zagrożenia skierowano dodatkowych funkcjonariuszy, którzy będą strzec polskich granic" - powiedział PAP rzecznik w poniedziałek rządu Piotr Müller.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował w poniedziałek rano o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską, napisał na Twitterze, że rozpoczęła się właśnie największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski. Do wpisu dołączył film, na którym widać, jak wzdłuż drogi maszeruje grupa kilkuset osób z bagażami.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

dsk/mmi/

Zobacz także

  • Krynki. Fot. PAP/	Artur Reszko
    Krynki. Fot. PAP/ Artur Reszko

    Szefowie komisji spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego odwiedzili granicę polsko-białoruską

  • Przejście graniczne Kuźnica Białostocka-Bruzgi	Fot. PAP/Artur Reszko
    Przejście graniczne Kuźnica Białostocka-Bruzgi Fot. PAP/Artur Reszko

    Od dziś w UE obowiązuje pakt migracyjny. Co to oznacza dla Polski?

  • Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    KAS udaremniła przemyt kłów morsa arktycznego [NASZE WIDEO]

  • Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Piotr Nowak
    Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Piotr Nowak

    Premier Tusk: polska granica wschodnia najlepiej chronioną granicą w UE

Serwisy ogólnodostępne PAP