Litwa, Łotwa i Estonia wyrażają wsparcie i solidarność z Polską w związku z kryzysem na granicy

2021-11-08 15:44 aktualizacja: 2021-11-08, 21:07
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda Fot.PAP/ EPA/JOHANNA GERON
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda Fot.PAP/ EPA/JOHANNA GERON
Litwa z pełną solidarnością wspiera Polskę, dziś omawiałem działania wobec hybrydowego atak na granicę białorusko-polską z prezydentem Andrzejem Dudą - poinformował w poniedziałek prezydent Litwy Gitanas Nauseda. UE musi wspierać Polskę - podkreślił premier Łotwy Kriszjanis Karinsz. Estonia wspiera Polskę w każdy możliwy sposób - przekazała dyplomacja tego kraju.

"Omówiłem dziś z prezydentem Andrzejem Dudą rozszerzający się atak hybrydowy na granicy polsko-białoruskiej. Litwa jest w pełni solidarna z Polską. Jesteśmy gotowi dostarczyć naszym sąsiadom każde niezbędne wsparcie, potrzebne do poradzenia sobie z wyzwaniem nielegalnej migracji" - napisał w poniedziałek na Twitterze Nauseda.

"W momencie, w którym reżim Łukaszenki wzmacnia swoje ataki hybrydowe na zewnętrzną granicę Unii Europejskiej, UE musi odpowiedzieć i mocno wspierać Polskę i inne dotknięte kraje. UE musi przyspieszyć prace nad dodatkowymi sankcjami (przeciwko Białorusi - PAP) i współfinansować wzmocnienie swoich zewnętrznych granic" - przekazał również na Twitterze Karinsz.

"Estonia z głębokim zaniepokojeniem śledzi nową falę hybrydowych ataków reżimu Łukaszenki na granicy z Polską. Utrzymujemy bliski kontakt z Polską i wspieramy ją na wszelkie możliwe sposoby. Unia Europejska musi wzmocnić swoje zewnętrzne granice, a także przyspieszyć prace nad sankcjami na białoruski reżim" - czytamy na Twitterze z estońskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

W poniedziałek po południu polskie MSWiA poinformowało, że służby udaremniły próbę siłowego przedarcia się na polską stronę granicy migrantów na południe od przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy.

Tego samego dnia rano internet obiegły nagrania, na których widać dużą grupę migrantów, która zgodnie z relacjami mediów kieruje się na przejście graniczne Kuźnica-Bruzgi i zamierza wejść na terytorium Polski.(PAP)

io/