"Szczepimy się dla Niepodległej!”. W Małopolsce powstaną plenerowe punkty szczepień

2021-11-09 15:46 aktualizacja: 2021-11-09, 15:55
Fot. PAP/Albert Zawada
Fot. PAP/Albert Zawada
Obchodom Święta Niepodległości w Małopolsce będą towarzyszyć plenerowe akcje szczepień przeciwko COVID-19 zorganizowane w 13 miejscowościach. W Krakowie stanowiska medyczne staną w Barbakanie.

"Barbakan to symbol obronności. I chcemy ten symbol wykorzystać do budowania obronności przed Covid-19. 11 listopada przy okazji święta Niepodległej i w związku z tym, że ten dzień zawsze kojarzył się Polakom z dumą, zapraszamy wszystkich, którzy chcą budować swoją obronność do tego, by się zaszczepili" – zachęcał we wtorek wojewoda Łukasz Kmita.

"Nowoczesny patriotyzm to kwestia dbałości o państwo, o gospodarkę, o najbliższą rodziną, o to, by oddziały szpitalne nie musiały być przekształcane w covidowe i dlatego przy okazji 11 listopada przypominamy, że szczepionka to jedyna na dzisiaj przepustka do normalnego funkcjonowania" - mówił wojewoda.

Zainteresowani szczepieniami nie muszą mieć skierowania. Wystarczy dokument ze zdjęciem. W Barbakanie przygotowane zostaną trzy stanowiska szczepień, w których dostępne będą preparaty każdej z firm. "Będziemy je podawać w zależności od indywidulanych preferencji i wskazań medycznych" - powiedział dyrektor szpitala MSWiA w Krakowie dr Michał Zabojszcz.

W Krakowie szczepienia także przeciwko grypie 

Do Barbakanu mogą przyjść w czwartek także wszyscy uprawnieni do bezpłatnych szczepień na  grypę, dotyczy to zwłaszcza tych, którzy kontaktują się z dużą liczbą ludzi: nauczycieli, medyków, farmaceutów, żołnierzy, funkcjonariuszy służb oraz osób po 75 roku życia. Można szczepionki przeciw Covid-19 i przeciwko grypie bezpiecznie przyjąć w tym samym momencie: w jedno ramię jedną, w drugie drugą" – podkreślił dr Zabojszcz.

Plenerowy punkt szczepień będzie działał w Barbakanie – jednym z oddziałów Muzeum Krakowa - od g. 10 do 16. W razie zimna strażacy ustawią podgrzewane namioty.

Na tych, którzy zdecydują się zaszczepić będzie czekać atrakcja. "Będą mogli bezpłatnie zwiedzić wystawę szopek krakowskich, którą 6 grudnia otworzymy w Celestacie" – mówił Ryszard Kozik z Muzeum Krakowa. Dodał, że placówka bardzo chętnie włączyła się w tę akcję i przypomniał, że niedawno Medalem św. Krzysztofa uhonorowane zostało całe krakowskie środowisko medyczne za walkę z pandemią koronawirusa.

Poza Krakowem akcje szczepień będą towarzyszyć obchodom Święta Niepodległości w: Tarnowie, Nowym Sączu, Bochni, Brzesku, Chrzanowie, Gorlicach, Limanowej, Miechowie, Nowym Targu, Oświęcimiu. Proszowicach i Wadowicach.

W Małopolsce w pełni zaszczepionych zostało do tej pory ponad 1,5 mln osób czyli 44,37 proc. mieszkańców. W Krakowie odsetek ten wynosi 65,4 proc., w gminie Czarny Dunajec 22,3 proc.

Przywołując przykład Domów Pomocy Społecznej, w których większość pensjonariuszy przyjęło preparaty przeciw Covid-19 wojewoda wskazał na skuteczność szczepień."12 listopada 2020 roku w DPS-ach mieliśmy 1050 chorych, dziś sześciu" – mówił Kmita.

"Mamy kolejny dzień wzrostu hospitalizacji z powodu Covid-19, o 90 zwiększyła się liczba pacjentów w szpitalach" – podał Łukasz Kmita i zapowiedział, że baza łóżek będzie w kolejnych dniach zwiększana, a w ciągu kilkunastu dni każdy szpital w regionie musi mieć miejsca dla pacjentów z koronawirusem. "Przyśpieszamy, bo widzimy, że pandemia też mocno przyśpieszyła" – dodał.

We wtorek w małopolskich szpitalach zajętych było 850 łóżek i 60 respiratorów. Według danych Ministerstwa Zdrowia we wtorek w Małopolsce potwierdzono 1011 nowych zakażeń, 23 osoby zmarły. (PAP)

Autorka: Małgorzata Wosion

mmi/