Wielka Brytania: książę William i księżna Kate odwiedzą Warszawę i Gdańsk

2017-07-03 16:40 aktualizacja: 2018-10-05, 19:25
epa05724564 Britain's Catherine, Duchess of Cambridge (L) with Prince William, Duke of Cambridge (R) leave the Heads Together charity event at the Institute of Contemporary Arts in Central London, Britain, 17 January 2017.  EPA/WILL OLIVER 
Dostawca: PAP/EPA. Archiwum PAP/EPA © 2017 / WILL OLIVER
epa05724564 Britain's Catherine, Duchess of Cambridge (L) with Prince William, Duke of Cambridge (R) leave the Heads Together charity event at the Institute of Contemporary Arts in Central London, Britain, 17 January 2017. EPA/WILL OLIVER Dostawca: PAP/EPA. Archiwum PAP/EPA © 2017 / WILL OLIVER
Muzeum Powstania Warszawskiego, Łazienki Królewskie w Warszawie, były niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof na Pomorzu oraz gdański Długi Targ i Teatr Szekspirowski - to miejsca, które odwiedzą w czasie wizyty w Polsce brytyjski książę William i księżna Kate.

O szczegółach wizyty, zaplanowanej na 17-18 lipca, poinformował w poniedziałek Pałac Kensington, który jest siedzibą pary książęcej. Z Polski para książęca uda się do Niemiec.

Rzecznik Williama i Kate podkreślił, że książę i księżna "nie mogą doczekać się tej wizyty i są zachwyceni ekscytującym, zróżnicowanym programem, który został dla nich przygotowany". Jak dodano, "są również wdzięczni, że całą rodziną będą mogli spotkać się z Polakami i Niemcami - ważnymi przyjaciółmi Wielkiej Brytanii".

W trakcie pobytu w Polsce Williamowi i Kate towarzyszyć będą ich dzieci: blisko 4-letni George (będzie obchodził urodziny tuż po wizycie w Polsce) i 2-letnia Charlotte. Według informacji PAP będzie to dla nich pierwsza podróż zagraniczna do kraju, który nie jest częścią Wspólnoty Brytyjskiej.

Para książęca przyjedzie do Warszawy w południe w poniedziałek, 17 lipca. W stolicy zostanie podjęta przez prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Po południu odwiedzi otwarte w 2004 roku Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotka się z weteranami i odda hołd bohaterskiej walce warszawiaków o wolność w 1944 roku.

Następnie William i Kate odwiedzą inkubator przedsiębiorczości Heart w wieżowcu Warsaw Spire w centrum Warszawy, gdzie zapoznają się z dynamicznie rozwijającą się branżą firm technologicznych i start-upów. W trakcie spotkania zostanie również przedstawiony nowy projekt współpracy technologicznej pomiędzy Warszawą a Londynem, który ma pomóc firmom w korzystaniu z potencjału brytyjskiej stolicy w procesie międzynarodowego rozwoju.

Wieczorem para książęca weźmie udział w przyjęciu z okazji 91. urodzin królowej Elżbiety II, które były obchodzone oficjalnie w połowie czerwca. W trakcie wieczoru głos zabiorą gospodarz wydarzenia ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott oraz książę William.

We wtorek 18 lipca para królewska odwiedzi rano były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie na Pomorzu. Założony na początku września 1939 roku był pierwszym obozem poza terytorium nazistowskich Niemiec i jednym z najdłużej funkcjonujących, do maja 1945 roku. Uwięziono w nim ok. 110 tys. osób, z czego ok. 65 tys. zginęło, w tym 28 tys. Żydów. W trakcie wizyty brytyjscy goście spotkają się z grupą pięciu byłych więźniów.

Następnie William i Kate udadzą się do Gdańska, gdzie wezmą udział w przyjęciu ulicznym na miejskim rynku, spróbują likieru ziołowo-korzennego Goldwasser oraz zjedzą pierogi, przyjrzą się pracy bursztynników oraz będą słuchać lokalnych muzyków.

Po południu goście odwiedzą otwarty w 2014 roku Teatr Szekspirowski w Gdańsku, który przyciąga miłośników teatru z całego świata i upamiętnia znaczną angielskojęzyczną społeczność mieszkającą w mieście w XVII wieku. Para królewska zobaczy krótki występ, a także spotka się z Polakami reprezentującymi świat kultury, sztuki i mediów.

Na koniec wizyty William i Kate odwiedzą Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku w Stoczni Gdańskiej, gdzie spotkają się także z założycielami "Solidarności". W trakcie pobytu w ECS goście przejdą m.in. przez słynną bramę stoczniową i złożą wieniec pod pomnikiem.

Wieczorem wrócą do Warszawy, skąd rano wyruszą do Berlina.

Kolejne trzy dni spędzą w Niemczech, gdzie odwiedzą m.in. Bramę Brandenburską i Pomnik Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie, a także Hamburg i miasto partnerskie Cambridge, Heidelberg, gdzie wezmą udział w wyścigu łódek.

W trakcie wizyty odwiedzą także m.in. fabrykę Airbusa oraz spotkają się z przedstawicielami lokalnych organizacji pozarządowych działających na rzecz dzieci wywodzących się z trudnych środowisk oraz osób z zaburzeniami psychicznymi.

Wizyta odbędzie się na prośbę brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych jako element dbania o relację z najważniejszymi brytyjskimi partnerami w Europie. W 2016 roku ustanowiono specjalne coroczne konsultacje międzyrządowe między Polską a Wielką Brytanią, a od 2017 roku organizowane jest także Polsko-Brytyjskie Forum Belwederskie, które przyciąga liderów opinii, społeczności i ekspertów pracujących nad wzmacnianiem więzi między oboma krajami.

Książę William jest trzeci w linii sukcesji do brytyjskiego tronu po swojej babce Elżbiecie II i ojcu Karolu. Jego dzieci, George i Charlotte, są odpowiednio na czwartym i piątym miejscu.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)