Południowa Obwodnica Warszawy otwarta. To najnowocześniejszy i najdłuższy tunel w Polsce

2021-12-20 11:51 aktualizacja: 2021-12-20, 13:50
Premier Mateusz Morawiecki (L) i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk (P). Fot. PAP/Paweł Supernak
Premier Mateusz Morawiecki (L) i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk (P). Fot. PAP/Paweł Supernak
Dzisiaj otwieramy najnowocześniejszy i najdłuższy tunel w Polsce; to pewnego rodzaju symbol połączenia Polski Wschodniej i Polski Zachodniej - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy.

"Dzisiaj otwieramy tutaj najnowocześniejszy tunel w Polsce i jednocześnie najdłuższy tunel w Polsce, to ponad 2 kilometry" - mówił szef rządu podczas uroczystości.

Jak dodał, to pewnego rodzaju symbol połączenia Polski Wschodniej i Polski Zachodniej. "Połączenia ze sobą dwóch systemów dróg ekspresowych, dwóch autostrad. To bardzo ważne, ponieważ do tej pory Polska w dużym stopniu była pocięta, poszatkowana taką siatką dróg ekspresowych - bardzo potrzebną - ale nie połączonych ze sobą w bardzo wielu miejscach" - powiedział.

Morawiecki zapewnił, że rząd pracuje nad logicznym spięcie dróg, by zapewnić odpowiednią architekturą komunikacyjną całej Polsce.

 
3,2,1... start - S2 POW, tunel pod Ursynowem

Dziś pojedziemy tunelowym odcinkiem Południowej Obwodnicy Warszawy w ciągu drogi ekspresowej S2. Tym samym połączymy funkcjonujące już odcinki po zachodniej i wschodniej stronie Wisły. #ŁączymyPolskę #FunduszeUE

Posted by Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad [GDDKiA] on Sunday, December 19, 2021

Premier: tunel pod Ursynowem zwiększy nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo mieszkańców

Jestem przekonany, że tunel pod Ursynowem nie tylko przyczyni się do zwiększenia komfortu życia mieszkańców Warszawy i całej Polski, ale także do zwiększenia ich bezpieczeństwa - mówił premier Mateusz Morawiecki, otwierając ursynowski odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy.

Podczas uroczystego otwarcia nowej trasy Morawiecki wskazał, że na polskich drogach wciąż ginie zbyt dużo osób, stąd m.in. zmiany w przepisach oraz nowa infrastruktura drogowa. "Jestem przekonany, że ten tunel przyczyni się nie tylko do rozwoju gospodarczego, nie tylko do zwiększenia komfortu życia mieszkańców Warszawy, Mazowsza, całej Polski, ale także do zwiększenia bezpieczeństwa" - powiedział premier.

Jak podkreślił, łączny koszt budowy trzech odcinków S2, stanowiących fragment POW, to ok. 4,6 mld zł. "Dawniej byłoby jasne, że większość z tych środków pochodzi z funduszów europejskich (...) Dziś z dumą mogę powiedzieć, że większość, 2/3 tych środków, pochodzi z budżetu państwa polskiego (...) To coś, co daje dobrą perspektywę na przyszłość" - powiedział premier.

autor: Rafał Białkowski, Bartłomiej Figaj, Sonia Otfinowska

Fot. PAP/Adam Ziemienowicz

kgr/