Komisja Europejska: jesteśmy zadowoleni z wyników rozmów z Polską w sprawie KPO

2022-05-11 14:13 aktualizacja: 2022-05-11, 22:35
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND
Polski Krajowy Plan Odbudowy musi zawierać zobowiązania do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego, przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem. Pracowaliśmy z Polską w sprawie wszystkich trzech punktów i jesteśmy zadowoleni z wyników rozmów. Teraz czekamy na potwierdzenie ze strony Polski – przekazała PAP rzeczniczka KE Veerle Nuyts.

„W ostatnich miesiącach ściśle współpracowaliśmy z Polską nad Krajowym Planem Odbudowy. Plan musi przyczyniać się do skutecznego rozwiązywania wszystkich lub znacznej części wyzwań określonych w zaleceniach dla poszczególnych krajów. W przypadku Polski obejmuje to niezawisłość sądownictwa. Z tego powodu, jak przewodnicząca KE (Ursula von der Leyen) wielokrotnie wyjaśniała, polski plan (KPO – PAP) musi zawierać zobowiązania do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej, reformy systemu dyscyplinarnego, przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem" - przekazała rzeczniczka Komisji.

"Pracowaliśmy z Polską nad 'kamieniami milowymi' i celami we wszystkich trzech punktach i jesteśmy zadowoleni z wyników naszych rozmów. Teraz czekamy na potwierdzenie przez Polskę, że zgadza się z tymi kamieniami milowymi i celami. Wtedy Komisja byłaby gotowa do działania” – przekazała PAP Nuyts.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

mmi/