Sztab Ukrainy: nowo zmobilizowane w Rosji oddziały przyjeżdżają na front. Siły ukraińskie odparły 11 ataków wroga [RELACJA NA ŻYWO]

2022-09-28 07:35 aktualizacja: 2022-09-29, 08:43
Fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE
Fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje w środę, tydzień po ogłoszeniu w Rosji mobilizacji na wojnę z Ukrainą, że na tereny okupowane przybywają oddziały złożone ze zmobilizowanych. Ludzie ci nie przechodzili żadnych przygotowań - ocenia sztab. Siły ukraińskie odparły 11 ataków wroga - podaje Ukraińska Prawda za Sztabem.

08:21 Liczba Rosjan, która wyjechała z kraju w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia 21 września "częściowej mobilizacji", prawdopodobnie przekracza wielkość sił, które Rosja wystawiła w lutym, gdy rozpoczynała napaść na Ukrainę - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

08:11 Dwa tysiące zmobilizowanych z anektowanego Krymu zostało wysłanych przez dowództwo rosyjskie do okupowanego Chersonia na południu Ukrainy; wcieleni do rosyjskiego wojska Tatarzy krymscy mają być kierowani w rejony najostrzejszych walk - podał w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jak oświadczył sztab w codziennym komunikacie opublikowanym na Facebooku, 2 tys. zmobilizowanych wysłano 27 września z Sewastopola na anektowanym Krymie.

 

07:50 Sześć cywilnych osób zginęło w obwodzie donieckim w ciągu ostatniej doby w ostrzałach rosyjskich; cztery zostały ranne - poinformował w czwartek Pawło Kyryłenko, szef administracji tego regionu na wschodzie Ukrainy.

Kyryłenko przekazał w komunikacie zamieszczonym w serwisie Telegram, że spośród sześciu ofiar śmiertelnych dwie zginęły w Torecku, a po jednej w miejscowościach: Bachmut, Piwniczne, Błahodatne, Mykołajiwka.

 

07:46 Rosyjskie dowództwo najwyraźniej nie jest gotowe na porażkę swych wojsk pod Łymanem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, pomimo rosnących obaw prokremlowskich blogerów wojskowych, dotyczących otoczenia sił rosyjskich przez oddziały ukraińskie – pisze w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

„Rosyjscy blogerzy wojskowi twierdzą, że siły ukraińskie zagrażają pozycjom rosyjskim i ich liniom komunikacji, które wspierają zgrupowanie w Łymanie” – ocenia ISW.

 

07:28 Użycie broni konwencjonalnej w obronie Ukrainy byłoby najbardziej racjonalną i wyważoną odpowiedzią na ewentualny atak jądrowy Rosji na Ukrainie - powiedział w rozmowie z PAP minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Jak dodał, jest to stanowisko podobne do tego wyrażonego przez władze Stanów Zjednoczonych.

04:53 Kanada będzie wspierać Ukrainę w odbudowie sieci kolejowej – poinformował w środę minister transportu Kanady Omar Alghabra. Chodzi zarówno o odbudowę, jak o zwiększenie możliwości przewozowych.

03:39 Rząd Finlandii poinformował w środę, że postanowił znacznie ograniczyć prawo uciekających przed mobilizacją Rosjan do wjazdu na teren Finlandii - podała ukraińska prasa.

"W czwartek 29 września rząd przyjmie rezolucję, która znacznie ograniczy prawo obywateli rosyjskich do wjazdu do Finlandii jako turyści i korzystania z Finlandii jako kraju tranzytowego podczas podróży do innych części strefy Schengen" - napisano w rządowym komunikacie.

02:11 Niemcy przekażą Ukrainie cztery systemy obrony powietrznej IRIS-T, które nie są na wyposażeniu Bundeswehry - poinformował w środę portal Ukraińska Prawda, powołując się na komunikat rządu niemieckiego. Wcześniej Berlin deklarował przekazanie Kijowowi jednego takiego systemu.

Według komunikatu na liście broni planowanej do przekazania Ukrainie wskazano, że pojawiły się środki na dostarczenie Kijowowi trzech kolejnych systemów obrony powietrznej.

 

22:47 "Kreml nie ustaje w wysiłkach, by wciągnąć Białoruś w wojnę przeciwko Ukrainie" - uważa Ołeksij Daniłow. 

"Wiemy, że Putin codziennie naciska na Łukaszenkę, by zaczął agresję od strony Białorusi. Jesteśmy tego wszystkiego świadomi. Nawet ostatnie spotkanie (obu przywódców) w Soczi dotyczyło tego tematu. Nie sądzę jednak, że Łukaszenka się na to zdecyduje" - powiedział szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

22:21 "Jeśli Putin użyje na Ukrainie broni jądrowej, będzie to oznaczało koniec Rosji. Nikt na świecie, w tym także Chiny, nie chciałby wtedy mieć nic wspólnego z Kremlem" – ocenił w środę w rozmowie z niezależną rosyjską telewizją Nastojaszczeje Wriemia sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow.

W jego opinii, Rosja "z pewnością nie sięgnie po strategiczną broń jądrową", natomiast wykorzystanie przeciwko Ukrainie ładunków o charakterze taktycznym wiązałoby się dla Moskwy z dużym ryzykiem. "Rosja stałaby się enklawą izolowaną od cywilizowanego świata" - ostrzegł Daniłow.

22:14 Chadecka Unia CDU/CSU poniosła porażkę w Bundestagu z propozycją zwiększenia wsparcia militarnego dla Ukrainy; w głosowaniu imiennym 179 posłów opowiedziało się za przyjęciem wniosku, 476 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu - informuje w środę telewizja ARD.

21:51 Walczcie na swoich ulicach o swoją wolność; i tak już wszystko wam zabrano - zwrócił się do Rosjan w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Chcecie żyć - uciekajcie. Chcecie żyć - oddawajcie się do niewoli. Chcecie żyć - walczcie na swoich ulicach o swoją wolność" - zwrócił się po rosyjsku do Rosjan ukraiński prezydent. 

21:39 Na rosyjsko-fińskim przejściu granicznym w miejscowości Torfianowka w obwodzie leningradzkim powstał punkt mobilizacyjny; osoby próbujące wyjechać z Rosji otrzymują tam powołania do wojska - poinformowała w środę niezależna telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

"Punkt mobilizacyjny znajduje się tuż koło szlabanu, przy przejściu granicznym. Obok stoi żołnierz. (...) (Wojsko) pełni tam dyżur od wtorku, wręczane są wezwania do armii" - powiadomił jeden z mieszkańców Petersburga, cytowany przez opozycyjne media.

21:07 Madrycki dziennik “La Razon” uważa, że Rosja wykorzystała prawdopodobnie żołnierzy swoich sił specjalnych Specnaz do sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2. Cały świat, jak twierdzi gazeta, przypuszcza, że za wybuchami na Bałtyku stoi rosyjski prezydent Władimir Putin.

20:45 MSZ Łotwy wezwało w środę łotewskich obywateli do jak najszybszego opuszczenia terytorium Federacji Rosyjskiej i odradziło podróże do tego kraju. Apel uzasadniono pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa.

20:32 Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre ogłosiła w środę kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy warty 1,1 mld dolarów. W jego skład wejdzie m.in. 18 nowych wyrzutni HIMARS i setki pojazdów opancerzonych, jednak ich dostawy spodziewane są w dłuższym terminie.

20:28 Jedyne prawdziwe rosyjskie głosowanie w tym tygodniu, to głosowanie nogami - napisał w środę na Twitterze ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter. Dyplomata odniósł się w ten sposób do nielegalnych referendów na Ukrainie i masowej ucieczki Rosjan za granicę w obawie przed mobilizacją.

"Kreml najwyraźniej chce, abyśmy uwierzyli, że 97 proc. torturowanych i maltretowanych osób zagłosowało za dalszym maltretowaniem" - podkreślił Carpenter, nawiązując do sfałszowanych wyników tzw. referendów na okupowanych przez rosyjskie wojska terenach na południu i wschodzie Ukrainy.

 

20:22 Polskie wsparcie dla Ukrainy, broniącej się przed rosyjską agresją i wzajemna współpraca między naszymi krajami - to tematy środowego spotkania marszałek Sejmu Elżbiety Witek z ukraińskim ambasadorem w Polsce Wasylem Zwaryczem.

Jak poinformowano na sejmowej stronie, w trakcie spotkania poruszono również kwestię niezbędnej pomocy dla ukraińskiej ludności cywilnej i wojska w obliczu zbliżającego się okresu zimowego.

 

20:10 Na życzenie Rosji w piątek po południu zostanie zwołana w trybie pilnym sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcona uszkodzeniu gazociągów Nord Stream 1 i 2 - poinformowała w środę Francja, która przewodzi Radzie w tym miesiącu.

20:05 Grupa studentów ze Sri Lanki została pod koniec lutego zatrzymana przez rosyjskie wojska w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy, a następnie znalazła się w niewoli. "Okupanci bili nas za każdym razem, gdy przechodzili obok; nie wiemy, dlaczego to robili" - relacjonowali Lankijczycy w reportażu Radia Swoboda.

W lutym, tuż przed rosyjską inwazją na Ukrainę, młodzi mężczyźni przyjechali na studia do Kupiańska. Po inwazji Kremla na sąsiedni kraj obcokrajowcy próbowali uciec pieszo do Charkowa, lecz zostali zatrzymani przez najeźdźców już na pierwszym punkcie kontrolnym.

"Skrępowano im ręce, zawiązano oczy i wywieziono w nieznanym kierunku" - poinformował szef wydziału śledczego policji w obwodzie charkowskim Serhij Bołwinow, cytowany w nagraniu wideo zamieszczonym na Twitterze Radia Swoboda. Materiał opublikował też w mediach społecznościowych przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko

 

19:33 Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w Holandii zatrzymano rosyjskie jachty i samoloty o wartości 2 mld euro - informuje w środę dziennik „NRC”. Najcenniejsze są samoloty Airbus o wartości około 400 mln euro.

18:57 Do fińskich przejść granicznych dociera z Rosji coraz więcej rowerzystów. Na jednośladzie łatwiej ominąć kolejki samochodów. Uwagę strażników wzbudzają mężczyźni z bagażami na rowerach – informuje w środę radio Yle.

Przejście graniczne w Imatra jest jednym z najpopularniejszych posterunków w południowo-wschodniej Finlandii, gdzie skupia się ruch transgraniczny z obwodu petersburskiego – relacjonuje fińskie radio.

18:54 Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss zapewniła w środę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że jej kraj nigdy nie uzna rosyjskich prób aneksji ukraińskiego terytorium i będzie kontynuował udzielanie mu wsparcia - przekazało jej biuro.

18:50 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał w środę telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformował w środę rzecznik rządu Steffen Hebestreit. Scholz podkreślił m.in., że Niemcy nigdy nie uznają wyników pozorowanych referendów w Ukrainie.

Scholz i Zełenski rozmawiali na temat sytuacji militarnej, politycznej i gospodarczej w Ukrainie oraz możliwości dalszego wsparcia, w tym odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych.

18:25 W projekcie ósmego pakietu sankcji przeciwko Rosji, przedstawionego w środę przez Komisję Europejską, znalazło się wiele propozycji postulowanych przez Polskę - poinformował szef stałego przedstawicielstwa RP przy UE Andrzej Sadoś.

18:24 Zamrożone majątki rosyjskich oligarchów mogą w przyszłości zostać użyte na poczet odszkodowań wojennych dla Ukrainy - powiedziała w środę w Senacie przedstawicielka resortu finansów USA Elizabeth Rosenberg. Stwierdziła też, że rosyjska gospodarka nie będzie w stanie wytrzymać efektów sankcji oraz zapowiedziała kolejne restrykcje w związku ze spodziewaną aneksją ukraińskich terytoriów przez Rosję.

18:08 MSZ zdecydowanie potępia organizację przez Rosję nielegalnych "referendów", mających na celu aneksję części ukraińskich obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, tymczasowo okupowanych przez Rosję, i wzywa do nieuznawania ich wyników - przekazał w środę rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

18:05 Po spotkaniu z Putinem Łukaszenka złożył wizytę w Abchazji - podaje Nexta.

18:00 Siły ukraińskie odparły 11 ataków wroga - informuje Ukraińska Prawda za Sztabem Generalnym Ukrainy.

17:30 Łukaszenka pojechał do Soczi na spotkanie z Putinem - informuje Biełsat.

17:13 Niemcy są otwarte na przyjęcie rosyjskich dezerterów. Wielu Ukraińców krytykuje taką postawę rządu niemieckiego, bo się boją. Kobiety, których córki lub siostry zostały zgwałcone przez Rosjan w Buczy czy Mariupolu lub które same doświadczyły takiej przemocy, szukają w Niemczech ochrony, a nie ponownej traumy.

17:02 Za poniedziałkową akcją sabotażową na Bałtyku, w wyniku której rozszczelnione zostały gazociągi Nord Stream 1 i 2, mogą stać nurkowie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU; wiele argumentów wskazuje na udział jednostki specjalnej Putina – podaje w środę „Bild”.

Poważne uszkodzenie trzech z czterech nitek rurociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2, w wyniku których gaz przedostał się do Bałtyku, był aktem sabotażu. Zgodne co do tego są m.in. Szwecja i Dania - kraje, na których wodach doszło do zdarzenia.

16:42 Decyzja Władimira Putina o mobilizacji na wojnę z Ukrainą jeszcze bardziej pogorszy sytuację rosyjskiej gospodarki; na front pojedzie jeden na stu aktywnych pracowników, co w połączeniu z masowymi ucieczkami mężczyzn za granicę może doprowadzić rodziny zmobilizowanych żołnierzy do ubóstwa - oceniła agencja Bloomberga.

Jak podkreślono w analizie, zastąpienie na rynku pracowników powołanych do wojska może być trudne ze względu na rekordowo niski poziom bezrobocia w Rosji.

16:34 Rosjanie masowo uciekają do Kazachstanu - informuje Biełsat.

15:52 Ojciec 13-letniej dziewczynki, która została zabita przez rosyjski pocisk w rejonie Charkowa, pokazuje wspólne zdjęcie, które znalazł pod gruzami.

15:40 Rosyjscy okupanci wkrótce ogłoszą "częściową mobilizację" na podbitych obszarach obwodów chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy; nowym celem Kremla będzie opanowanie całej Zaporoszczyzny - oznajmił w środę rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

Szefowie kolaboracyjnych władz w obu obwodach, Wołodymyr Saldo i Jewhen Bałycki, przygotowują się do ogłoszenia mobilizacji. Pobór do wojska rozpocznie się oficjalnie po "zjednoczeniu" regionów chersońskiego i zaporoskiego z Rosją, lecz w praktyce trwa już od pewnego czasu. Na Chersońszczyźnie zaczęto sporządzać listy pracowników instytucji publicznych i lekarzy, którzy mają zostać zmobilizowani - zaalarmowały ukraińskie władze.

15:32 Wysyłanie nowych rekrutów, słabo wyszkolonych rosyjskich rezerwistów i niewyszkolonych cywilów na Ukrainę to przepis na rzeź. Nie są przygotowani na to, co ich spotka - ocenił w artykule dla "Washington Post" były generał wojsk USA w Europie Mark Hertling.

"Decyzja prezydenta Rosji Władimira Putina, aby zmobilizować 300 tys. 'rezerwistów', wśród których niektórzy wcześniej służyli w wojsku, inni nie, aby trzymali pozycje na Ukrainie sprawiła, że tysiące młodych Rosjan uciekło z kraju" - przypomniał Hertling w opublikowanym we wtorek tekście pt. "Rekruci Putina idą na rzeź".

15:19 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Mołdawii ostrzegło obywateli przed mobilizacją w Rosji- podaje European Pravda.

15:07 SBU udało się ustalić tożsamość pięciu rosyjskich wojskowych, odpowiedzialnych za ostrzelanie w lutym aut mieszkańców Hostomla uciekającym z miasta - podaje Biełsat.

14:54 Rosja celowo manipuluje faktami i szerzy fałszywe narracje dążąc do wytworzenia wrogości pomiędzy Polakami i Ukraińcami - powiedział w środę PAP pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

14:23 Duchowni w Moskwie rozdają ikony zmobilzowanym żołnierzom.

13:52 W okupowanym Mariupolu w obwodzie donieckim, na południowym wschodzie Ukrainy, Rosjanie mogą rozpocząć 10 października mobilizację; zaczęli już zbieranie danych - powiedział w środę Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola.

12:33 Ruscy jeździli po domach i zmuszali do głosowania. Podpisałeś za - dawali rosyjski dowód, a mężczyzn zabierali do wojska. Podpisałeś przeciw, potrafili zabrać do filtracyjnego obozu. I nie ma wyboru, że nie chcesz głosować. Musisz - tak o pseudoreferendum ws. przyłączenia do Rosji opowiedziała PAP 30-letnia mieszkanka Chersonia.

12:17 Rosyjska marynarka wojenne jest znana ze zdolności do przeprowadzania operacji na dnach morskich, byłaby więc w stanie dokonać sabotażu rurociągów Nord Stream - pisze w środę "Daily Telegraph". Gazeta zaznacza, że atak mógł być przeprowadzony np. przez małe, odpalane zdalne ładunki wybuchowe pozostawione w morzu wiele miesięcy temu.

11:10 W ciągu siedmiu dni od ogłoszenia przez Władimira Putina mobilizacji na wojnę z Ukrainą, przybyło do Finlandii przez jej wschodnią granicę ponad 46 tys. obywateli Rosji – informuje fińska straż graniczna. Hotele w Karelii są pełne Rosjan, ale obecnie zdecydowana większość - 80 proc. - udaje się w dalszą podróż do innych krajów.

10:30 NATO powinno odpowiedzieć na ewentualny rosyjski atak jądrowy na Ukrainie w sposób konwencjonalny, ale dewastujący - powiedział we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau w wywiadzie dla telewizji NBC News. Ocenił też, że rosyjska mobilizacja nie zmieni biegu wojny, ale może osłabić wsparcie Rosjan dla działań władz.

09:45 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: na tereny okupowane przez Rosjan przybywają oddziały złożone ze zmobilizowanych żołnierzy wroga. 

08:45 "Udręczony naród" ukraiński bardzo cierpi - podkreślił papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie. Mówił o swojej rozmowie z papieskim jałmużnikiem kardynałem Konradem Krajewskim, który wrócił z Ukrainy, gdzie był po raz czwarty od początku rosyjskiej inwazji. "Opowiedział mi straszne rzeczy" - dodał papież.

08:00 Brytyjskie ministerstwo obrony: Ukraina wzmogła ofensywę na północnym wschodzie kraju. Ukraina w ostatnich dniach wzmogła swoje działania ofensywne na północnym wschodzie kraju, ale Rosja prowadzi bardziej zdecydowaną obronę niż wcześniej i sama też próbuje posuwać się w kierunku Bachmutu w obwodzie donieckim - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

07:29 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje w środę, tydzień po ogłoszeniu w Rosji mobilizacji na wojnę z Ukrainą, że na tereny okupowane przybywają oddziały złożone ze zmobilizowanych. Ludzie ci nie przechodzili żadnych przygotowań - ocenia sztab.

06:59 Władze rosyjskie mogą podjąć próbę przeformułowania na "operację antyterrorystyczną" inwazji i okupacji terytoriów ukraińskich, które Moskwa zamierza wkrótce anektować – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

06:42 Nie mamy dokąd się wycofywać – mówi Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy i minister ds. terytoriów okupowanych w wywiadzie opublikowanym w środę w "Rzeczpospolitej".

06:22 Stany Zjednoczone przygotowują kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1,1 mld dolarów - podała we wtorek agencja Reutera. Waszyngton ma to ogłosić wkrótce po zaznajomieniu się z wynikami pseudoreferendów na okupowanych obszarach tego kraju.