Dramatyczna sytuacja w Donbasie. Zełenski: ziemia jest usłana ciałami [RELACJA NA ŻYWO]

2022-11-07 06:50 aktualizacja: 2022-11-08, 06:50
Pożar w Donbasie. Fot. PAP/Metin Aktas / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Pożar w Donbasie. Fot. PAP/Metin Aktas / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Każdego dnia w obwodzie donieckim w Donbasie na wschodzie Ukrainy giną setki rosyjskich wojskowych, ziemia dosłownie jest tam usłana ciałami - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

06:32 Minionej doby ukraińska armia strąciła rosyjski samolot szturmowy Su-25 i pięć bezzałogowców, a lotnictwo przeprowadziło 24 ataki na pozycje przeciwnika - podaje we wtorek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Poprzedniego dnia rosyjskie wojsko przeprowadziło dziewięć uderzeń rakietowych i 37 lotniczych oraz ponad 100 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - czytamy w porannym komunikacie.

Ukraińskie siły odparły ataki przeciwnika w okolicy 10 miejscowości w Donbasie.

 

00:38 Konieczne jest nakłonienie Rosji do "prawdziwych rozmów pokojowych" - oświadczył w poniedziałek wieczorem w nagraniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że Rosja wywiera "destabilizujący wpływ" na cały szereg problemów, w tym na przeciwdziałanie zmianom klimatu.

Zełenski podkreślił, że wpływ ten jest szczególnie szkodliwy obecnie kiedy świat stoi w obliczu wojny, kryzysu energetycznego i żywnościowego oraz - jak powiedział - "niszczenia normalnych stosunków międzynarodowych".

23:53 Ukraina otrzymała nowe systemy obrony przeciwlotniczej, które znacznie poprawiły skuteczność obrony przed atakami z powietrza - oświadczył w poniedziałek wieczorem w nagraniu wideo ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Dodał, że ochrona ukraińskiego nieba nie jest jeszcze stuprocentowa, "ale stopniowo zmierzamy do tego celu".

 

23:06 Przyznanie się rosyjskiego oligarchy Jewgienija Prigożyna do ingerencji w amerykańskie wybory nie jest niczym nowym lub zaskakującym - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Skomentowała w ten sposób wpis "kucharza Putina" o tym, że mieszał się w wybory w USA i nadal będzie to robić.

22:58 Atakując infrastrukturę na Ukrainie, Rosja wykorzystała blisko 80 proc. swoich nowoczesnych rakiet – powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki w rozmowie z brytyjskim tygodnikiem „The Economist”.

22:28 Ministrowie spraw zagranicznych państw Inicjatywy środkowoeuropejskiej (ISE), którzy obradowali w poniedziałek w bułgarskiej stolicy, potwierdzili poparcie dla Ukrainy i wyrazili gotowość wspólnej pracy na rzecz przezwyciężenia następstw wojny - poinformowało bułgarskie MSZ.

22:25 Nie naciskamy na Ukraińców, by podjęli negocjacje z Rosją, bo to Ukraińcy najbardziej chcą zakończenia tej wojny, choć Rosja nie jest zainteresowana rozmowami - oświadczył w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Dodał jednocześnie, że wojna nie zakończy się zdecydowanym zwycięstwem militarnym żadnej ze stron.

22:09 Węgry są gotowe kontynuować wsparcie finansowe dla Ukrainy na zasadzie bilateralnej, ale nie będą wspierać wspólnego zaciągania pożyczek przez UE w tej sprawie - oświadczył w poniedziałek w Sofii minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

21:51 Każdego dnia w obwodzie donieckim w Donbasie na wschodzie Ukrainy giną setki rosyjskich wojskowych, ziemia dosłownie jest tam usłana ciałami - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

20:53 Przejęcie przez państwo aktywów pięciu strategicznych przedsiębiorstw pomoże zaspokoić pilne potrzeby ukraińskiego sektora obronnego - poinformował w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

20:32 Rosyjska inwazja na Ukrainę i będący jej efektem wzrost cen energii nie są powodem do powolnego działania w sprawie zmian klimatu, lecz do ich przyspieszenia - przekonywał w poniedziałek na szczycie COP27 w Szarm el-Szejk w Egipcie brytyjski premier Rishi Sunak.

19:57 W utajnionym miejscu budowany jest nowy największy samolot świata Mrija - poinformował w poniedziałek dyrerktor generalny ukraińskiego koncernu Antonow Jewhen Hawryłow. Maszyna będzie zawierać części samolotu zniszczonego przez rosyjskie wojsko.

19:51 Ukraińcy, przekraczający polską granicę, to uchodźcy wojenni, którzy uciekają przed rosyjską agresją; Polska jest dla nich pierwszym bezpiecznym krajem – podkreślił w poniedziałek na Twitterze Stanisław Żaryn, sekretarz stanu w KPRM, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, dodając, że „sytuacja na granicy polsko-białoruskiej to zupełnie inna historia”.

19:05 Unia Europejska musi być przygotowana na pomoc Ukrainie podczas nadchodzącej zimy - przekonywał eurodeputowany PiS Zdzisław Krasnodębski podczas poniedziałkowego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) Parlamentu Europejskiego, w którym uczestniczyli też przedstawiciele Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS) i Komisji Europejskiej.

19:02 Rosyjskie siły przygotowują prowokacyjne ostrzały osiedli mieszkaniowych w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, by oskarżyć o nie Siły Zbrojne Ukrainy - podaje w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

 

18:35 Rosyjskie władze okupacyjne w obwodzie chersońskim tworzą warunki nieznośne do życia, by zmusić mieszkańców tego regionu na południu Ukrainy do wyjazdu - podaje w poniedziałek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

17:32 Pojawiła się informacja o demontażu pomnika carycy Katarzyny II w Odessie.

16:16 Ksenia Sobczak, dziennikarka, celebrytka i córka mentora Putina, która kilkanaście dni temu uciekła z Rosji w obawie przed aresztowaniem, wróciła do kraju – poinformowała w poniedziałek rosyjska redakcja Radia Swoboda.

15:56 Papież Franciszek podczas poniedziałkowej audiencji dla zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskupa Światosława Szewczuka zapewnił go o swojej bliskości z "umęczonym narodem ukraińskim". Było to pierwsze spotkanie arcybiskupa większego kijowsko-halickiego z papieżem od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę 24 lutego. Franciszek dostał od niego fragment rosyjskiej miny.

15:38 Turcja nie przepuściła przez cieśninę Bosfor rosyjskich okrętów wojennych, które od początku lutego czekały na zgodę, by wpłynąć na Morze Czarne - pisze w poniedziałek rosyjska redakcja BBC. Jednostki wracają do Władywostoku.

15:04 Od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę rosyjskie siły deportowały ponad 6 tys. ukraińskich dzieci - szacuje rzecznik praw człowieka Ukrainy. Nieletnich wywieziono do Rosji i na terytorium ukraińskie niebędące pod kontrolą władz w Kijowie - dodano.

13:06 Tylko Ukraina może zdecydować, kiedy prowadzić negocjacje pokojowe z Rosją - uważa niemiecki rząd. "Jest to wyłącznie decyzja kierownictwa w Kijowie, kiedy i w jakich warunkach uzna ono, że czas jest odpowiedni" - stwierdziła rzeczniczka rządu w poniedziałek w Berlinie

12:38 "Na Ukrainę dotarły systemy obrony powietrznej NASAMS i Aspide" – powiadomił w poniedziałek minister obrony tego kraju Ołeksij Reznikow, dziękując Norwegii, Hiszpanii i Stanom Zjednoczonym za wsparcie dla Kijowa.

12:28 Australijczyk Glenn Kolomeitz stanie na czele mobilnego zespołu śledczego badającego doniesienia o rosyjskich zbrodniach wojennych na Ukrainie - poinformował w poniedziałek australijski serwis ABC News. Kolomeitz jest weteranem australijskiej armii, pracował też jako policyjny śledczy i prawnik.

11:24 Na zdjęciach satelitarnych z miejsc pochówku w Starym Krymie widać ponad 1500 nowych grobów – informuje BBC, opierając się na analizie zdjęć satelitarnych. Według ukraińskich władz w mieście zginęło ponad 25 tys. cywilów.

10:28 Koszt utrzymania Amadei - zajętego przez USA jachtu łączonego z rosyjskim oligarchą - to niemal 10 mln dol. rocznie. Część tych kosztów ponoszą amerykańscy podatnicy, a Amadea to tylko jeden z kosztownych zajętych rosyjskich majątków - pisze w poniedziałek agencja Bloomberg.

09:27 Od początku listopada wyżsi urzędnicy Kremla i rosyjscy dowódcy łagodzą retorykę dotyczącą użycia przez Rosję broni atomowej przeciwko Ukrainie - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Ta zmiana pokazuje, że rosyjscy przywódcy zdają sobie sprawę z ogromnych kosztów i małych zysków operacyjnych takiego ataku - podkreślono w analizie.

09:07 "Jest mało prawdopodobne, by w ciągu najbliższych miesięcy Rosja zdobyła przewagę powietrzną na Ukrainie, bo jej straty samolotów znacznie przewyższają zdolności do produkcji nowych" - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

08:57 "Straty przeciwnika pod Majorskiem w obwodzie donieckim codziennie dochodzą do 30 zabitych i ponad 120 rannych" – powiadomił ukraiński sztab generalny.

07:56 W okupowanych miejscowościach w obwodach chersońskim i ługańskim  wojska rosyjskie porywają i torturują ludzi, poszukując „dywersantów”; w obwodzie chersońskim żołnierze przebrani za cywilów przygotowują się do walk w mieście – informuje sztab generalny armii ukraińskiej w poniedziałek.

06:55 W Doniecku pali się budynek administracji kolejowe - podaje w poniedziałek portal Ukraińska Prawda. 

06:14 Po informacji o przygotowaniu przez władze Kijowa tysiąca punktów grzewczych oraz po apelu mera stolicy Ukrainy Witalija Kliczki o przygotowanie się na różne scenariusze, w tym do ewakuacji, mieszkańcy miasta mają różne podejście – niektórzy już się umawiają z krewnymi w innych miastach, a niektórzy nie zamierzają nigdzie wyjeżdżać.

04:59 Patriarcha Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryl powiedział w niedzielę, że "naród rosyjski stoi w obliczu niebezpieczeństw, które zagrażają istnieniu kraju" - podała Ukraińska Prawda. Portal podkreśla, że wypowiedź Cyryla to poniekąd fragment rosyjskiej doktryny nuklearnej, która określa, kiedy Rosja może użyć broni atomowej.

03:14 Od początku inwazji Rosji na Ukrainę odnotowano 44 869 rosyjskich zbrodni agresji i zbrodni wojennych - poinformowała w niedzielę na Telegramie ukraińska Prokuratura Generalna.

Prokuratura precyzuje, że wśród wszystkich rosyjskich zbrodni 43 312 dotyczy naruszeń praw i zwyczajów wojennych, 73 - planowania, przygotowania lub wszczęcia i prowadzenia wojny agresywnej, 39 - propagandy wojennej, 1445 - innych.

Zarejestrowano również 18 741 przestępstw przeciwko bezpieczeństwu narodowemu Ukrainy. Spośród nich 12 730 jest związanych z naruszeniem integralności terytorialnej i nienaruszalności Ukrainy, 1834 dotyczy zdrady, 3245 - działalności kolaboracyjnej, 281 - pomocy państwu agresorowi, 64 - sabotażu, 619 - innym.

Ponadto, według funkcjonariuszy organów ścigania, podczas rosyjskiej inwazji na pełną skalę zginęło 430 dzieci a 827 zostało rannych, ale dane te nie uwzględniają w pełni miejsc działań wojennych. 

01:09 Doradca prezydenta USA Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan prowadził w ostatnich miesiącach poufne rozmowy z sekretarzem rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołajem Patruszewem i doradcą prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurijem Uszakowem - podał w niedzielę "The Wall Street Journal".

00:08 Prezydent USA Joe Biden odbył w niedzielę rozmowę telefoniczną z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, omawiając z nim niedawno zakończoną wizytę szefa niemieckiego rządu w Pekinie - podał Biały Dom. Obaj mieli też zadeklarować dalsze wsparcie dla Ukrainy

23:09 Asystent sekretarza obrony ds. bezpieczeństwa międzynarodowego USA Celeste Wallander udała się w sobotę z wizytą do Turcji i Polski - podał Pentagon. Urzędniczka będzie omawiać m.in. pomoc dla Ukrainy i polskie zakupy zbrojeniowe.

22:07 Wśród oddziałów rosyjskich na Białorusi szerzą się choroby, wywołane złymi warunkami bytowymi i sanitarnymi; Rosjanie wchodzą też w konflikty z białoruskimi wojskowymi - poinformował w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

21:53 W Kijowie w poniedziałek dojdzie do większych niż planowano wyłączeń elektryczności, ze względu na deficyt energii większy o jedną trzecią - poinformowały w niedzielę: państwowy operator Ukrenerho i firma DTEK Yasno, dostawca prądu w stolicy Ukrainy.

21:45 Rosyjskie wojska okupacyjne niszczą łodzie, należące do mieszkańców; prowadzą przymusową ewakuację ludności w Berysławiu – powiadamia sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w niedzielę wieczorem.

(PAP)