Mercedes-Benz zainwestuje ponad 1 mld euro w fabrykę w Jaworze. Premier: to wyznacznik rozwoju

2022-12-12 09:49 aktualizacja: 2022-12-12, 19:42
Mateusz Morawiecki, Elżbieta Witek. Fot. KPRM/Twitter
Mateusz Morawiecki, Elżbieta Witek. Fot. KPRM/Twitter
Chcemy zainwestować ponad 1 mld euro w fabrykę w Jaworze produkującą elektryczne samochody dostawcze - zapowiedział w poniedziałek szef działu pojazdów użytkowych w Grupie Mercedes-Benz Mathias Geisen.

"Chcemy zainwestować ponad miliard euro właśnie w Jaworze w najbliższych latach. W Jaworze produkować będziemy pojazdy przyszłości" - powiedział Mathias Geisen na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim.

"Będziemy produkowali po raz pierwszy w Europie wyłącznie elektryczne samochody dostawcze. To jest krok ku mobilności wolnej od emisji. Dziękujmy panu premierowi, całemu rządowi Polski za dobrą, opartą na zaufaniu współprace" - powiedział.

Premier po spotkaniu z przedstawicielami Mercedes-Benz Group AG wskazał, że "widzimy wyraźnie, jak wielkie firmy technologiczne zmieniają swój paradygmat operacyjny". "Dziś świat mierzy się z wyzwaniami po pandemii, z wojną na Ukrainie i z wyzwaniami technologicznymi" - dodał. 

Premier: tworzymy od strony podatkowej i regulacyjnej najlepsze możliwe środowisko do inwestowania 

Premier podkreślał, że widać jak wielkie firmy technologiczne zmieniają swoje działanie w sytuacji, gdy świat mierzy się z wielkimi wyzwaniami związanymi ze skutkami pandemii i wojny w Ukrainie. "Ale mierzy się także z wielkim wyzwaniem technologicznym, tak znakomite firmy, które zaufały Polsce kilka lat temu jak Mercedes Benz, to jednoznaczny wyznacznik tego, jak rozwijamy naszą produkcję i jak rozwijamy przemysł w Polsce i jak staramy się dla inwestorów zagranicznych i polskich, na równych zasadach, tworzyć jak najlepsze warunki gospodarowania, najlepsze warunki produkcji" - stwierdził.

Szef rządu mówił, że inwestycja koncernu Mercedes-Benz jest dla Polski bardzo ważna. Dziękował marszałek Sejmu Elżbiecie Witek, która - jak ocenił - "jest dobrym duchem Jawora, całego powiatu, całego województwa". Zaznaczył, że wiele razy rozmawiał z nią o rozwoju - i fabryki, i sąsiadujących gmin.

"I o tych gminach też chciałbym dwa słowa powiedzieć. Chcemy aby znakiem firmowym naszego rozwoju był rozwój zrównoważony, równomierny terytorialnie. To oznacza również, że gminy otaczające Jawor, jak gmina Męcinka, też muszą mieć szansę na rozwój. I dlatego w tym takim trójkącie współpracy pomiędzy samorządem, strefą ekonomiczną i rządem tworzymy najlepsze możliwe warunki do rozwoju gospodarczego" - powiedział.

"Dziś nie chcemy też konkurować już z innymi państwami regionu tym, kto zaoferuje niższe koszty czasu. To nie jest to, na czym nam zależy przede wszystkim. Przede wszystkim zależy nam na wysokiej jakości pracy, a więc na dobrym wykształceniu, na wysokich wynagrodzeniach, na spięciu ze sobą tych wszystkich elementów ze sobą takich jak kształcenie nowych kadr, szkoły branżowe, kształcenie na politechnice, na uczelniach wyższych, z potrzebami inwestorów" - oświadczył szef rządu.

Jak zaznaczył premier, także specjalna strefa ekonomiczna "odgrywa tutaj bardzo ważną rolę".

"Tworzymy od strony podatkowej, regulacyjnej dla inwestorów najlepsze możliwe środowisko do inwestowania. To niezwykle ważne, bo to nowe miejsca pracy, setki - a w przyszłości, nawet najbliższej przyszłości - ponad tysiąc nowych miejsc pracy" - mówił premier. 

MRiT: ok. 2,5 tys. zatrudni fabryka w Jaworze produkująca elektryczne auta dostawcze Mercedesa

"Pierwsza fabryka elektrycznych samochodów dostawczych Mercedesa będzie w Polsce - Mercedes-Benz zainwestuje w Jaworze na Dolnym Śląsku (Wałbrzyska SSE) 1,3 mld euro. Zatrudnienie znajdzie ponad 2500 osób" - napisało MRiT w poniedziałek na Twitterze.

Dodano, że firma Mercedes-Benz "będzie produkowała w Jaworze duże samochody dostawcze (model zamknięty – furgony) oparte na architekturze VAN.EA (Van Electric Architecture)". 

Marszałek Witek: mimo pandemii i wojny Polska jest nadal dobrym miejscem do inwestowania 

Inwestycja w nową fabrykę samochodów elektrycznych w Jaworze pokazuje, że mimo pandemii i wojny na Ukrainie Polska jest nadal dobrym miejscem do inwestowania - powiedziała w poniedziałek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim, marszałek Witek podkreśliła duże znaczenie inwestycji Mercedesa dla regionu. "Powstaje nowa fabryka samochodów elektrycznych. To pokazuje, że mimo pandemii, mimo wojny na Ukrainie, trudnej sytuacji gospodarczej nie tylko dla Polski, ale dla Europy i całego świata, Polska jest w dalszym ciągu dobrym miejscem do inwestowania. Dolny Śląsk jest dobrym miejscem do inwestowania, wreszcie Jawor i powiat jaworski jest takim miejscem" - mówiła.

Podkreśliła przy tym, że o wyborze tej lokalizacji zdecydowała m.in. dobra infrastruktura drogowa i ogromny wysiłek instytucji rządowych. Jak dodała, warto aby nie tylko Jawor, ale i okoliczne gminy skorzystały na tej inwestycji. Witek podziękowała przy tym przedstawicielom Mercedesa za szybkie i skuteczne decyzje oraz premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za zaangażowanie rządu.(PAP)

Autor: Aneta Oksiuta, Grzegorz Bruszewski, Mateusz Mikowski

dsk/