Biden: Putin popełnił zbrodnie wojenne, nakaz jego aresztowania "uzasadniony"

2023-03-18 07:08 aktualizacja: 2023-03-18, 16:09
Fot. PAP/EPA/Yuri Gripas / POOL
Fot. PAP/EPA/Yuri Gripas / POOL
"Bez wątpienia Władimir Putin popełnił zbrodnie wojenne i nakaz jego aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) jest 'uzasadniony'" - powiedział prezydent USA Joe Biden w rozmowie z dziennikarzami w Białym Domu. "Wszyscy widzieliśmy zbrodnie wojenne popełniane przez Rosję od początku tej wojny. Popieramy ich rozliczanie" - powiedział PAP w piątek rzecznik Departamentu Stanu, komentując wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Władimira Putina.

Joe Biden przypomniał też, że Międzynarodowy Trybunał Karny nie jest uznawany przez wszystkie kraje, "także przez nas". Mimo to, decyzja MTK to "bardzo mocny sygnał" - dodał amerykański prezydent.

"Nie ma wątpliwości, że Rosja popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie. Popieramy pociągnięcie do odpowiedzialności zbrodniarzy wojennych" - oznajmił wcześniej Biały Dom w oświadczeniu cytowanym przez CNN.

Departament Stanu: odpowiedzialni za zbrodnie wojenne muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności

"Wszyscy widzieliśmy zbrodnie wojenne i okrucieństwa popełniane przez rosyjskie siły od początku tej wojny. Stany Zjednoczone doszły do wniosku, że siły Rosji popełniły zbrodnie wojenne i jak ogłosiła niedawno w Monachium wiceprezydent, Departament Stanu ustalił, że członkowie rosyjskich sił zbrojnych i rosyjscy oficjele dopuścili się zbrodni przeciwko ludzkości" - oznajmił rzecznik resortu w odpowiedzi na pytania PAP.

Przedstawiciel zaznaczył jednocześnie, że były to decyzje niezależne od decyzji MTK w sprawie wystawienia nakazu aresztowania rosyjskiego prezydenta i rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej za wywóz ukraińskich dzieci do Rosji.

"Prokurator MTK jest niezależnym aktorem i podejmuje swoje własne decyzje oparte na dowodach przed nim (...) Dowody prokuratora MTK ostatecznie będą musiały zostać osądzone przez Trybunał" - oświadczył oficjel. Dodał przy tym, że USA "popierają pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców zbrodni wojennych".

USA nie są stroną Statutu Rzymskiego i nie uznają jurysdykcji MTK. Według doniesień m.in. "New York Times" z tego powodu Pentagon miał blokować wysyłanie dowodów rosyjskich zbrodni wojennych do Hagi.

W lutym finansowany przez Departament Stanu ośrodek Uniwersytetu Yale opublikował raport dokumentujący tysiące przypadków wywozu ukraińskich dzieci do Rosji oraz ich przymusowej adopcji i "reedukacji", co - jak stwierdzono - stanowi potencjalną zbrodnię wojenną i złamanie przepisów konwencji o ludobójstwie.

Właśnie sprawa wywozu dzieci była powodem wydania przez MTK nakazu aresztowania Putina; sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy by sądzić, że jest on odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. W tej samej decyzji MTK wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

mmi/