Narodowy Marsz Papieski. Współorganizatorka zaprasza do udziału

2023-03-31 17:22 aktualizacja: 2023-04-01, 13:40
Czuwanie modlitewne na pl. Piłsudskiego 2.04.2017 r. - w miejscu, w którym podczas pielgrzymek do Polski papież Jan Paweł II dwukrotnie spotykał się z warszawiakami. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Czuwanie modlitewne na pl. Piłsudskiego 2.04.2017 r. - w miejscu, w którym podczas pielgrzymek do Polski papież Jan Paweł II dwukrotnie spotykał się z warszawiakami. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Warszawski marsz w ramach Narodowego Marszu Papieskiego wyruszy 2 kwietnia o godz. 11.00 z Ronda Dmowskiego. "Zapraszamy wszystkich, którzy jeszcze się nie zdecydowali. Jesteśmy to winni Janowi Pawłowi II, który po okresie niewoli komunistycznej, ponownie uczynił z nas naród, a po 1989 roku nauczył nas, jak żyć w demokracji, jak być odpowiedzialnym za wspólnotę" – zaapelowała w rozmowie z PAP.PL Małgorzata Żaryn, współorganizatorka Narodowego Marszu Papieskiego.

Jan Paweł II zmarł 18 lat temu w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w Watykanie. Miał 84 lata. W tym roku w rocznicę śmierci papieża ulicami kilku miast w Polsce przejdzie Narodowy Marsz Papieski. Ten warszawski obejmie: Marszałkowską, Królewską, Plac Piłsudskiego, Krakowskie Przedmieście aż do katedry archidiecezjalnej przy ul. Świętojańskiej 8. 

"Ruszymy, mam nadzieję z papamobile na początku i z ułanami, którzy będą nam asystować, z bractwem kurkowym, z relikwiami św. Jana Pawła II. Będziemy szli do Pl. Zamkowego, gdzie czekają niespodzianki: Te Deum na zakończenie zaśpiewa pan Marek Bałat, a jest to doświadczenie nietuzinkowe, więc bardzo zapraszamy" - mówi PAP.PL Małgorzata Żaryn, współorganizatorka marszu.

"Marsz jest wspólnotą, chcemy ją budować poprzez śpiew i modlitwę. Jan Paweł II będzie nam towarzyszył i nam przewodził, jego głos będzie słyszalny, na Pl. Zamkowym będzie można też zobaczyć archiwalne fragmenty nagrań homilii" - dodała Małgorzata Żaryn.

Narodowy Marsz Papieski wspiera m.in. Akcja Katolicka, Różaniec bez Granic, harcerze, Solidarność, Kluby Gazety Polskiej. Organizatorzy apelują też o finansowe wsparcie marszu, którego można dokonać pod linkiem.

Jan Paweł II został kanonizowany 27 kwietnia 2014 r., czyli dziewięć lat po swojej śmierci i trzy lata po beatyfikacji.

Wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II Kościół powszechny obchodzi 22 października.

Autorka: Monika Rutke

js/