Sztab Ukrainy: w tzw. Dzień Zwycięstwa władze Rosji mogą posunąć się do prowokacji [RELACJA NA ŻYWO]

2023-05-09 17:15 aktualizacja: 2023-05-10, 07:53
Baner przedstawia oskarżonego Władimira Putina przed sądem w Hadze i zwycięzcę Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy Walerija Załużnygo, Fot. PAP
Baner przedstawia oskarżonego Władimira Putina przed sądem w Hadze i zwycięzcę Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy Walerija Załużnygo, Fot. PAP
W wielu rosyjskich miastach planowane są parady z okazji tzw. Dnia Zwycięstwa, w tym z udziałem dzieci; niewykluczone, że władze Rosji dopuszczą się prowokacji wymierzonych we własnych obywateli i oskarżą o te czyny Ukrainę - ostrzegł Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:30 Wielka Brytania dostarczy Ukrainie pociski dalekiego zasięgu (do 300 km) - poinformował The Washington Post.

21:50 Cały świat powinien uznać rosyjską firmę wojskową - grupę Wagnera - za organizację terrorystyczną - zaapelował we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, dziękując za taki krok francuskiemu parlamentowi.

Szef ukraińskiego państwa podziękował też prezydentowi USA Joe Bidenowi za ogłoszony tego dnia nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 1,2 mld USD. Poinformował, że Ukraina pracuje z partnerami nad dodatkowymi pakietami obronnymi, by zwiększyć możliwości ukraińskich obrońców. 

Zełenski wyraził wdzięczność parlamentowi Francji za uznanie "rosyjskiej pseudoprywatnej grupy Wagnera" za organizację terrorystyczną. "To jest to, co powinno zostać uchwalone przez cały świat, każdy przejaw terroryzmu ma być zniszczony, a każdy terrorysta osądzony" - wezwał.

21:06 Rosyjska 72. samodzielna brygada zmechanizowana uciekła spod Bachmutu na wschodzie Ukrainy - poinformowała we wtorek 3. samodzielna brygada szturmowa Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Oficjalnie. Informacje (założyciela grupy Wagnera Jewgienija) Prigożyna o ucieczce 72. samodzielnej brygady zmechanizowanej sił zbrojnych Rosji spod Bachmutu i o '500 trupach' Rosjan, które tam zostały, są prawdziwe" - napisała ukraińska brygada w mediach społecznościowych.

"Trzecia brygada dziękuje za rozgłos towarzyszący naszemu sukcesowi na froncie" - dodano.

W ciągu dwóch dni na południowy zachód od miasta szturmowcy z 3. brygady w ramach grupy taktycznej Azow zlikwidowali 64 przeciwników i poważnie ranili 87 - poinformowano. Są wśród nich również najemnicy z grupy Wagnera.

Brygada wzięła też do niewoli pięciu rosyjskich jeńców. Zniszczono także wrogi sprzęt. 

21:02 Premier Mark Rutte powiedział podczas konferencji prasowej w Brazylii, że Holandia prowadzi intensywne rozmowy z Danią, Wielką Brytanią i USA w sprawie przekazania samolotów F-16 Ukrainie. Szef niderlandzkiego rządu od poniedziałku przebywa z oficjalną wizytą w Brazylii.

Rutte powiedział na spotkaniu z przedstawicielami mediów, że będzie przekonywać brazylijskiego prezydenta Lulę da Silvę, iż kwestia wsparcia Ukrainy jest „egzystencjalna” dla Holandii i Europy. „Musimy pomóc Ukrainie w tej walce” – powiedział Rutte podczas pierwszego dnia swojej wizyty w Brazylii.

Holenderski polityk zaznaczył, że w sprawie dostaw myśliwców F-16 dla zaatakowanego przez Rosję kraju potrzebne jest szerokie porozumienie, tak jak to miało wcześniej miejsce w przypadku dostaw haubic i czołgów Leopard.

„Jeśli Putin odniesie sukces na Ukrainie, mam nadzieję, że mu się to nie uda, to na tym się nie skończy. Ludzie martwią się o własne bezpieczeństwo w Amsterdamie, Berlinie, Paryżu i w Europie” – powiedział szef rządu.

20:35 FBI zidentyfikowało i unieszkodliwiło złośliwe oprogramowanie szpiegowskie rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), znane jako Snake (Wąż), które wykradało informacje z systemów komputerowych w kilkunastu krajach - poinformował we wtorek resort sprawiedliwości USA.

20:08 Dziennikarz Agence France-Presse Arman Soldin zginął w ataku rakietowym na wschodniej Ukrainie we wtorek po południu.

20:02 Alaksandr Łukaszenka we wtorek pośpiesznie wrócił z Moskwy i nie wygłosił tradycyjnego przemówienia na uroczystości w Mińsku z okazji Dnia Zwycięstwa - informuje niezależny portal Zerkalo.io.

Łukaszenka wraz z synami uczestniczył w ceremonii złożenia kwiatów przed Pomnikiem Zwycięstwa Mińsku. W przeciwieństwie do poprzednich lat nie wygłosił jednak przemówienia do zgromadzonych. Zamiast Łukaszenki podczas uroczystości przemówił minister obrony Wiktar Chrenin.

Przywódca Białorusi przyszedł z samochodu na plac o własnych siłach. Wcześniej tego dnia w Moskwie pokonał kilkusetmetrowy odcinek samochodem, podczas gdy inni goście Putina szli pieszo.

Jak zaznacza Zerkalo.io, rosyjskie media zwróciły uwagę na pośpieszny wyjazd Łukaszenki z Moskwy, od razu po paradzie.

19:52 Administrowany przez brytyjskie ministerstwo obrony Międzynarodowy Fundusz dla Ukrainy (IFU) zwrócił się do firm zbrojeniowych z zapytaniem, czy mogą dostarczyć pociski rakietowe o zasięgu do 300 km, co byłoby znaczącym zwiększeniem zdolności bojowych Ukrainy.

19:39 Sąd skazał na 12 lat pozbawienia wolności i konfiskację majątku informatorkę rosyjskiego generała wywiadu wojskowego (GRU), związanego z zestrzeleniem samolotu rejsu MH-17 w lipcu 2014 roku nad Donbasem - poinformowała we wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

SBU zgromadziła dowody świadczące o tym, że kolaborantka przekazywała siłom okupacyjnym informacje o ukraińskich obrońcach w przyfrontowych regionach obwodu donieckiego - czytamy w komunikacie.

Kobieta została zatrzymana w czerwcu ubiegłego roku w ramach operacji specjalnej w Krzemieńczuku w środkowej części kraju, gdzie - jak podaje SBU - próbowała ukryć się przed wymiarem sprawiedliwości.

Według śledczych była ona osobistą informatorką gen. Siergieja Dubińskiego ps. Chmuryj z rosyjskiego wywiadu wojskowego, który jest związany z zestrzeleniem pasażerskiego boeinga. Zginęło wtedy 298 osób.

19:22 Rosyjskie siły przeprowadziły w ciągu minionej doby prawie 30 ataków w Donbasie na wschodzie Ukrainy - informuje we wtorek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wojsko rosyjskie bez skutku kontynuowało działania ofensywne w Bachmucie - dodaje sztab.

W poniedziałek rosyjskie okupacyjne siły zaczęły wywozić dzieci i ich rodziców oraz pracowników sfery budżetowej z miasta Kamionka Dnieprzańska w obwodzie zaporoskim - podaje sztab. Według ukraińskiej strony "chętnych było niewiele". Ludzie wywożeni są do Berdiańska.  Jednocześnie wszystkich pracowników medycznych miejscowego szpitala wezwano do pracy.

Minionej doby rosyjskie wojsko przeprowadziło 20 ataków rakietowych i 30 lotniczych oraz ok. 30 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych na pozycje ukraińskich sił i miejscowości - czytamy w wieczornym komunikacie.

Główne wysiłki przeciwnik nadal koncentruje na odcinku łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim w Donbasie - pisze sztab. Minionego dnia na tych kierunkach rosyjskie wojska przeprowadziły prawie 30 ataków. Najbardziej zacięte walki toczą się o Bachmut i Marjinkę. 

19:11 Nie przewidujemy żadnego apokaliptycznego scenariusza związanego z transportem zboża, jeśli Moskwa nie przedłuży umowy dotyczącej jego eksportu przez Morze Czarne - powiedział we wtorek ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski, cytowany przez Sky News.

"Ukraina ma alternatywne sposoby transportu zboża, jeśli porozumienie w sprawie bezpiecznego eksportu przez Morze Czarne nie zostanie przedłużone w tym miesiącu" - powiedział Solski. "Ukraińscy rolnicy i handlowcy pokazali, że potrafią zrobić wiele i wiele nowych szlaków można stworzyć" - dodał.

Ukraińskie porty Morza Czarnego zostały zablokowane po inwazji Rosji na Ukrainę. Dostęp do trzech z nich został przywrócony w lipcu ubiegłego roku na mocy porozumienia między Moskwą a Kijowem, w którym pośredniczyły ONZ i Turcja. W listopadzie 2022 roku umowa została przedłużona na kolejne 120 dni, a w marcu br. na następne. Jej celem jest złagodzenie kryzysu żywnościowego wywołanego inwazją rosyjską na Ukrainę i związanym z tym wzrostem cen żywności.

Moskwa zagroziła jednak, że 18 maja nie przedłuży umowy o handlu zbożem na Morzu Czarnym, jeśli nie zostanie spełniona lista jej żądań dotyczących usunięcia przeszkód w eksporcie jej własnego zboża i nawozów - napisał portal.

18:34 Alaksandr Łukaszenka nie wziął udziału w roboczym śniadaniu na Kremlu wydanym przez Władimira Putina dla gości obchodów Dnia Zwycięstwa w Moskwie - informuje we wtorek Radio Swoboda. Dziennikarze zwracają uwagę, że białoruski przywódca miał zabandażowaną rękę i "wyglądał smutno".

Łukaszenka zamiast przejść kilkaset metrów od trybuny na Placu Czerwonym do grobu Nieznanego Żołnierza razem z Putinem i innymi liderami, pokonał ten odcinek samochodem - podkreśla Radio Swoboda.

Białoruski lider "niezwykle smutno" wyglądał na trybunie defilady. W kuluarach zaczęły krążyć pogłoski na temat tego, że zachorował - czytamy. Dziennikarze informują też, że Łukaszenka miał zabandażowaną prawą rękę.

Nie ma żadnych oficjalnych szczegółów na temat jego stanu zdrowia.

18:11 Rosyjskie władze okupacyjne, które ewakuują mieszkańców Enerhodaru obok Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, wywożą stamtąd sprzęt i dokumenty; w mieście nie działają sklepy i zaczyna brakować podstawowych produktów, w tym paliwa, a bankomaty są puste.

„Wywieźli sprzęt z prosektorium, sprzęt komputerowy, dokumenty i wyposażenie biura paszportowego, nie działa stacjonarny internet” – poinformował Radio Swoboda Dmytro Orłow, mer tego miasta, który urzęduje obecnie w Zaporożu.

„Nie działają sklepy spożywcze i apteki. Brakuje niektórych kategorii towarów, w tym artykułów pierwszej potrzeby. Stacje benzynowe i bankomaty także są puste” – powiedział.

Wcześniej sztab generalny ukraińskiej armii informował, że Rosjanie ewakuują mieszkańców, którzy przyjęli rosyjskie paszporty i wywożą ich do baz wypoczynkowych z dala od linii frontu.

18:05 Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn uważa, że rosyjskie ośrodki propagandowe wykorzystują publikacje zachodnich mediów do realizacji swoich celów.

"Nagłaśnianie korzystnych dla Moskwy opinii i komentarzy z zagranicy oraz manipulowanie obrazem wydarzeń to jedna z metod działania rosyjskiej propagandy" - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn.

Zwrócił uwagę, że "rosyjska tuba propagandowa" Russia Today eksponuje artykuł austriackiego publicysty opublikowany w niemieckim portalu DWN, który zarzuca Polsce działania prowokacyjne wobec Rosji "grożące wybuchem III WŚ".

"Według insynuacji R. Barazona Warszawa +prowadzi niebezpieczną grę+, której efektem może być 'śmierć milionów ludzi' i 'zniszczenie Europy'" - napisał pełnomocnik.

17:12 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował USA za kolejny pakiet pomocy wojskowej dla jego kraju. Podkreślił, że przekazanie nowej transzy wsparcia ogłoszono w symbolicznym czasie: w Dzień Europy i Dzień Zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami w II wojnie światowej.

"Jestem wdzięczny prezydentowi USA (Joe Bidenowi) i amerykańskiemu narodowi za silny pakiet wsparcia obronnego wart 1,2 mld USD" - napisał Zełenski na Twitterze.

"Doceniamy ten znak solidarności z Ukrainą okazany w symbolicznym dla nas dniu: Dniu Europy i Dniu Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej. Wspólnie kroczymy ku nowemu zwycięstwu" - dodał. 

16:41 Resort obrony USA poinformował we wtorek, że przekaże Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej wartości 1,2 mld dol., przeznaczony m.in. na wzmocnienie obrony powietrznej i zaopatrzenie artylerii w amunicję. Kijów otrzyma też artylerię, rakiety i pomoc w obrazowaniu satelitarnym.

Ta najnowsza transza pomocy wojskowej stanowi "potwierdzenie niezłomnego wsparcia USA dla Ukrainy" - napisano na stronach amerykańskiego ministerstwa obrony.

Wcześniej o kolejnej rundzie pomocy dla Ukrainy poinformowała agencja Associated Press, powołując się na anonimowe źródła.

Nowy pakiet jest ogłoszony w ramach Inicjatywy Wspierania Bezpieczeństwa Ukrainy (USAI), która zapewnia finansowanie broni w ciągu miesięcy, a nawet lat, aby zapewnić Ukrainie przyszłe potrzeby bezpieczeństwa.

16:20 Mamy dokumenty, które udowadniają rolę Aleksandra Łukaszenki w zbrodniach wojennych przeciwko dzieciom nielegalnie wywożonym z Ukrainy. Przedstawimy je Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze w celu wydania listu gończego za Łukaszenką - powiedział PAP Paweł Łatuszka, b. ambasador Białorusi w Polsce.

PAP dotarła we wtorek do raportu organizacji National Anti-Crisis Management, z którego wynika, że białoruski reżim jest zaangażowany w nielegalne deportacje i reedukację ukraińskich dzieci. Organizacja wylicza, że do tzw. obozów wypoczynkowych i sanatoriów na terytorium Białorusi nielegalnie przywieziono ok. 2150 ukraińskich dzieci, w tym sieroty.

16:17 Rosja zacznie atakować sektor rolny Ukrainy, trudniejszy do obrony niż infrastruktura energetyczna, którą skutecznie osłaniały systemy antyrakietowe. Może to drastycznie ograniczyć ukraiński eksport – prognozuje w nocie do inwestorów amerykański ekspert Peter Zeihan.

Rosyjskim siłom nie udało się w zimie osiągnąć swoich celów, czyli zniszczyć ukraińską infrastrukturę energetyczną, której broniono bardzo skutecznie dzięki dostawom zachodniej broni. A zatem prawdopodobnie Rosjanie wybiorą nowy cel ataków - prognozuje autor analizy, pisarz i analityk specjalizujący się w zagadnieniach geostrategicznych. Jego firma konsultingowa Ziehan on Geopolitics doradza zarówno instytucjom publicznym, jak i firmom prywatnym.

16:07 Obecnie brakuje przesłanek do tego, aby twierdzić, że konflikt na Ukrainie może zostać zakończony w najbliższym czasie - powiedział w opublikowanym wywiadzie w hiszpańskim dzienniku “El Pais” sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Negocjacje pokojowe między Ukrainą a Rosją są obecnie niemożliwe, ponieważ "obie strony są przekonane, że mogą wygrać" - powiedział Guterres, podkreślając, że agresorem jest Rosja, która “złamała przepisy prawa międzynarodowego”.

Sekretarz generalny ONZ zaznaczył, że nie widzi dziś szans “na wycofanie się Rosji z okupowanych terenów”, podczas gdy “Ukraina wierzy w ich odzyskanie”.

Podkreślił, że warunkiem porozumienia pokojowego na Ukrainie musi być “sprawiedliwość oraz poszanowanie dla prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych”.

“W tym momencie jesteśmy bardzo daleko od spełnienia tych warunków”, dodał Guterres.

15:56 Udział przywódców Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu i Turkmenistanu we wtorkowej paradzie w Moskwie z okazji tzw. Dnia Zwycięstwa to gest niemoralny i nieprzyjazny wobec Ukrainy, a także zniewaga dla naszego narodu, walczącego o przetrwanie i wolność - oświadczył ukraiński resort spraw zagranicznych.

"(Prezydenci i premierzy) tych państw uczestniczyli w wydarzeniu publicznym u boku zbrodniarza (Władimira Putina - PAP), który chełpi się rozpętaniem wojny w Europie na skalę nieznaną od czasów II wojny światowej" - czytamy na stronie ministerstwa.

"Podczas tych obchodów Putin, poszukiwany przez międzynarodowy wymiar sprawiedliwości za zbrodnie wojenne, usprawiedliwiał zabijanie Ukraińców, niszczenie (naszych) miast i wsi, porywanie ukraińskich dzieci oraz represje wobec mieszkańców okupowanych terytoriów. W noc poprzedzającą (paradę) Rosja ostrzelała Ukrainę 25 pociskami manewrującymi, w tym 15 wymierzonymi w Kijów, aby zabić jeszcze więcej ludzi i doprowadzić do kolejnych zniszczeń na ukraińskiej ziemi" - przypomniał resort dyplomacji.

14:47 Byłemu prezydentowi Mołdawii Igorowi Dodonowi oraz innym siedmiu deputowanym parlamentu grozi grzywna za propagowanie wstążki św. Jerzego, uznawanej od 2022 r. w tym kraju za symbol rosyjskiej agresji na Ukrainę. Użyli go oni podczas wtorkowego pochodu w Kiszyniowie.

Politycy opozycji w najbliższych dniach powinni zostać ukarani z powodu pojawienia się na wtorkowym Marszu Pamięci w Kiszyniowie z pomarańczowo-czarnymi wstążkami przypiętymi do ubrań, twierdzą lokalne media relacjonujące zdarzenie.

Od kwietnia 2022 r. korzystanie ze wstążek św. Jerzego w przestrzeni publicznej jest zabronione pod groźbą kary do 9 tys. mołdawskich lejów, stanowiących równowartość 450 euro. Suma ta oscyluje na poziomie bliskim średniego miesięcznego wynagrodzenia w kraju.

14:25 Ukraina oczekuje od UE zniesienia ograniczeń dotyczących eksportu ukraińskiej żywności. Drastyczne w czasie wojny działania protekcjonistyczne naszych sąsiadów nie mogą nie rozczarowywać – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Po rozmowach w Kijowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen Zełenski poinformował, że jednym z poruszanych tematów była sytuacja związana z eksportem ukraińskiej produkcji rolnej.

„Zgadzamy się co do znaczenia naszego ukraińskiego wkładu w globalne bezpieczeństwo żywnościowe (…). Niestety, zetknęliśmy się z problemami w miejscu, w którym moglibyśmy oczekiwać na przejawy solidarności. Drastyczne w czasie wojny działania protekcjonistyczne ze strony naszych sąsiadów nie mogą nie rozczarowywać, delikatnie mówiąc” – powiedział prezydent na wspólnej konferencji prasowej z szefową KE.

14:07 Reżim białoruski zaangażowany jest w nielegalne deportacje i reedukację ukraińskich dzieci - wynika z raportu organizacji National Anti-Crisis Management, który udostępniono PAP.

Raport prezentował we wtorek w Brukseli członek białoruskiej opozycji Paweł Łatuszka. Organizacja ustaliła, że ukraińskie dzieci, w tym sieroty, były przywożone do tzw. obozów wypoczynkowych i sanatoriów na terytorium Białorusi z okupowanych przez Rosję regionów Ukrainy.

13:15 Ukraina oczekuje od UE zniesienia ograniczeń dotyczących eksportu ukraińskiej żywności. Drastyczne w czasie wojny działania protekcjonistyczne naszych sąsiadów nie mogą nie rozczarowywać – oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Po rozmowach w Kijowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen Zełenski poinformował, że jednym z ich tematów była sytuacja wokół eksportu ukraińskiej produkcji rolnej.

12:23 Do Homla na Białorusi przybyła w ostatnim czasie delegacja z Iranu. Celem tej wizyty było przeanalizowanie przez Moskwę, Mińsk i Teheran możliwości produkowania irańskich dronów kamikadze typu Shahed w Homelskich Zakładach Radioelektronicznych - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

Wizyta studyjna została zorganizowana przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) i białoruski Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (KGB). Wcześniej pojawiały się doniesienia, że do bazy w Homlu dostarczano zapasy Shahedów, za pomocą których rosyjskie wojska atakują Ukrainę - podał rządowy serwis, powołując się na własnych informatorów.

"Rozpoczęcie produkcji irańskich bezzałogowców na Białorusi pomogłoby Rosji rozwiązać problemy logistyczne związane ze sprowadzaniem tych maszyn z Iranu" - zauważył portal.

11:08 Unia Europejska musi zwiększyć wysiłki na rzecz integracji swojego przemysłu obronnego i wspólnych zakupów amunicji dla Kijowa - postulował podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Wysiłki należy zwiększyć, gdyż Moskwa kontynuuje wojnę z Ukrainą - podkreślił Scholz. Jego zdaniem Europa będzie słyszana tylko wtedy, gdy będzie mówić jednym głosem.

"Brutalna agresja Rosji przeciwko Ukrainie pokazała nam, jak ważna jest ta świadomość" – dodał.

11:04 W poniedziałek Ukraina, Europa i USA świętowały zwycięstwo nad tyranią, natomiast Rosja świętuje 9 maja nowymi rakietami i dronami wystrzelonymi w kierunku ukraińskich miast i śpiących cywilów - oceniła na Twitterze ambasador Stanów Zjednoczonych w Kijowie Bridget Brink.

Szefowa amerykańskiej misji dyplomatycznej odniosła się w ten sposób do Dnia Zwycięstwa, tradycyjnie obchodzonego w Rosji 9 maja. W państwach zachodnich rocznica triumfu w II wojnie światowej nad nazistowskimi Niemcami przypada 8 maja.

W nocy z poniedziałku na wtorek rosyjskie wojska przeprowadziły kolejny atak rakietowy na sąsiedni kraj. Ukraińskie wojsko poinformowało, że zestrzelono 23 z 25 pocisków manewrujących Kalibr oraz Ch-101/Ch-555. Tylko nad Kijowem zniszczono 15 obiektów powietrznych wroga.

"Był to piąty atak na Kijów od początku miesiąca. Z maksymalną siłą zaatakowano właśnie przed 9 maja. To przejaw prawdziwego kultu +manii zwycięstwa+ - z rocznicy zakończenia II wojny światowej zrobić sobie sakralną datę i usiłować zabić tego dnia jak najwięcej cywilów" - skomentował we wtorek na Telegramie szef administracji wojskowej stolicy Ukrainy Serhij Popko.

10:06 Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku niedobór wody jest coraz większym problemem dla okupowanego przez Rosję Doniecka - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 28 kwietnia szef samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej ogłosił, że regionalne zapasy wody są niebezpiecznie niskie.

W aktualizacji wyjaśniono, że kanał Doniec-Donbas, który zaopatruje region, pozostaje w dużej mierze pod kontrolą Ukrainy, ale wzdłuż niego często dochodzi do walk, a siły rosyjskie prawdopodobnie dążyły do zabezpieczenia kontroli nad kanałem, aby zmniejszyć niedobór wody w Doniecku.

08:51 "Naszym wrogiem jest państwo terrorystyczne skupiające się na (różnych) świętych datach. Rosyjska +histeria zwycięstwa+ (inspirowana przez władze na Kremlu - PAP) nieustannie domaga się nowych wielkich poświęceń i zbrodni, aby zdobyć poparcie własnej ludności" - przypomniał sztab w komunikacie na Facebooku 

Jak dodano, przywódcy kierujący się takimi pryncypiami są zdolni do krwawych prowokacji, ponieważ "już wielokrotnie wyniszczali własny naród w celach politycznych".

07:49 Nad Kijowem zestrzelono wszystkie pociski rakietowe odpalone na miasto przez wojska rosyjskie w nocy z poniedziałku na wtorek – powiadomiły władze ukraińskiej stolicy. Wstępnie poinformowano, że zniszczono około 15 obiektów powietrznych.

Szef administracji wojskowej Kijowa Serhij Popko oświadczył, że rosyjski atak został przeprowadzony z czterech bombowców strategicznych Tu-95. Według wstępnych ustaleń nikt z mieszkańców Kijowa nie ucierpiał w wyniku ataku Rosjan.

07:21 O kolejnym zmasowanym ataku Rosji i zestrzeleniu zdecydowanej większości rakiet manewrujących powiadomił we wtorek rano na Telegramie naczelny dowódca wojsk ukraińskich generał Wałerij Załużny

03:17 W Kijowie i we wszystkich regionach Ukrainy, z wyjątkiem regionów zachodnich, ogłoszono w nocy z poniedziałku na wtorek alarm lotniczy - poinformowała agencja Ukrinform.

Alarm powietrzny zaczął się rozprzestrzeniać po godzinie 3:30 nad ranem z rejonów charkowskiego, zaporoskiego i połtawskiego.

Obywatelom Ukrainy zaleca się schronienie w bezpiecznych miejscach lub przestrzeganie zasady "dwóch ścian".