Policja zakończyła poszukiwania Madeleine McCann

2023-05-25 21:51 aktualizacja: 2023-05-26, 14:23
Fot. LUIS FORRA  	PAP/EPA
Fot. LUIS FORRA PAP/EPA
Policjanci z Portugalii, Niemiec i Wielkiej Brytanii zakończyli we czwartek wieczorem w regionie Algarve, na południu Portugalii, poszukiwania związane z tajemniczym zaginięciem w 2007 r. brytyjskiej dziewczynki Madeleine (Maddie) McCann - poinformowały lokalne media.

Rozpoczęte we wtorek poszukiwania prowadzone były głównie w rejonie tamy wodnej na rzece Arade, gdzie jak zakłada jedna z wersji śledztwa, prawdopodobny porywacz 3-letniej dziewczynki mógł ukryć zwłoki.

Poszukiwania objęły zarówno zbiornik wodny, jak też tereny do niego przylegające. Na części z nich przekopano ziemię.

W trakcie prac poszukiwawczych korzystano m.in. z georadaru, a także z pomocy psów tropiących.

Źródła zbliżone do śledztwa potwierdziły, że celem poszukiwań były zarówno zwłoki zaginionej w Algarve dziewczynki, jak też jej odzież, m.in. piżama.

Według portugalskich mediów trwające trzy dni poszukiwania są efektem współpracy ze służbami Wielkiej Brytanii i Niemiec, które o możliwość porwania Maddie podejrzewają 45-letniego Niemca Christiana Bruecknera. W latach 2000-2017 r. regularnie bywał on w Algarve.

Obecnie osadzony w niemieckim więzieniu Brueckner w 2005 r. dopuścił się w Algarve gwałtu na 72-letniej turystce z USA. Sprawcę ujęto po długim śledztwie.

Trzyletnia Maddie McCann zniknęła w tajemniczych okolicznościach wieczorem 3 maja 2007 r. z domu letniskowego, w którym wraz z rodziną przebywała na wakacjach przy Praia da Luz, nadmorskiej miejscowości w gminie Lagos w Algarve. W chwili jej zaginięcia rodzice byli z przyjaciółmi na kolacji w położonej nieopodal domu restauracji.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

mj/