Wyrok w sprawie Poczobuta. Premier: reżim Łukaszenki to kopia reżimu Putina. MSWiA rozszerza listę sankcji

2023-05-26 15:35 aktualizacja: 2023-05-27, 07:57
Aleksandr Łukaszenka, Władimir Putin, Fot. PAP/EPA/ROSCONGRESS PRESS-SERVICE/HANDOUT
Aleksandr Łukaszenka, Władimir Putin, Fot. PAP/EPA/ROSCONGRESS PRESS-SERVICE/HANDOUT
"Reżim Alaksandra Łukaszenki to kopia reżimu Władimira Putina. Wprowadzamy sankcje na ludzi, którzy budują totalitarne rządy w środku Europy" - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Łukaszenki ogłosi w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński. W piątek białoruski Sąd Najwyższy odrzucił apelację Andrzeja Poczobuta i utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji – osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

"W związku z podtrzymaniem drakońskiego wyroku ws. Andrzeja Poczobuta, w poniedziałek ogłoszę decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Łukaszenki odpowiedzialnych za represje polityczne, w tym za represje wobec Polaków mieszkających na Białorusi" - napisał z kolei na Twitterze minister SWiA Mariusz Kamiński.

W lutym, po skazaniu Poczobuta przez białoruski sąd na osiem lat więzienia, szef MSWiA polecił służbom przygotowanie wniosków o wpisanie na listę sankcyjną kolejnych osób związanych z reżimem Alaksandra Łukaszenki odpowiedzialnych za represje wobec Polaków na Białorusi. 

Białoruski Sąd Najwyższy odrzucił apelację Andrzeja Poczobuta i utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji – osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Wyrok uprawomocnił się.

Rozprawa apelacyjna odbywała się w piątek za zamkniętymi drzwiami. Sam Poczobut w niej nie uczestniczył.

O odrzuceniu apelacji powiadomiły w komunikacie służby prasowe Sądu Najwyższego.

„Wyrok sądu obwodowego w Grodnie z 8 lutego 2023 r. wobec Andrzeja Poczobuta pozostawiono bez zmian, a apelacja została odrzucona” – powiadomiono w komunikacie sądu. Tym samym, jak wskazano, wyrok uprawomocnił się.
 

autorzy: Marcin Chomiuk, Agnieszka Ziemska, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

mar/kw/