Szczerski: 80-lecie wybuchu II wojny światowej - w gronie państw zaangażowanych na rzecz pokoju

2019-03-20 17:45 aktualizacja: 2019-03-20, 18:28
Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Fot. PAP/Leszek Szymański
Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Fot. PAP/Leszek Szymański
Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w gronie państw, z którymi Polska współcześnie współpracuje na rzecz pokoju opartego na przestrzeganiu prawa miedzynarodowego i szacunku dla suwerenności państw - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister odniósł się w ten sposób do stanowiska MSZ Rosji, które oświadczyło w środę, że zamiar Polski, by na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zaprosić obecnych partnerów z UE, NATO oraz kraje Partnerstwa Wschodniego, podczas gdy dla Rosji "miejsca nie przewidziano", jest "ignorowaniem logiki historycznej".

"Odwoływanie się do logiki historycznej przez MSZ Rosji akurat w kontekście września 1939 r. uważamy za problematyczne" - skomentował te słowa Szczerski.

Jak zaznaczył, obchody 80. rocznicy "agresji na Polskę, która była początkiem wojny światowej, odbędą się w gronie państw, z którymi Polska współcześnie blisko współpracuje na rzecz pokoju opartego na przestrzeganiu prawa miedzynarodowego, szacunku dla suwerenności państw i ich terytorialnej integralności".

"Złamanie tych zasad było znamieniem agresorów z roku 1939 i pozostaje największym zagrożeniem dla pokoju dzisiaj" - dodał prezydencki minister.

Jak informował wcześniej szef gabinetu prezydenta, Andrzej Duda wystosował zaproszenia na wrześniowe uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej m.in. do przywódców krajów UE, NATO i Partnerstwa Wschodniego oraz do sekretarza generalnego ONZ. (PAP)

autorzy: Marceli Sommer, Marzena Kozłowska

msom/ mzk/ eaw/