O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

KE o karach dla Polski: muszą zapłacić. To jest ich prawny obowiązek

"Muszą zapłacić. To jest ich prawny obowiązek. Jeśli nie zapłacą, to zobaczymy" - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer, pytany na konferencji w Brukseli o decyzję TSUE, który zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie.

Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, Polska została w poniedziałek zobowiązana przez Trybunał Sprawiedliwości UE do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie.

Rzecznik KE pytany o tę kwestię wskazał, że KE zwróci się do Polski o zapłatę kar. "Jako część regularnych płatności do budżetu UE, Polska będzie musiała zapłacić środki. Jestem pewien, że jeśli oni nie zapłacą, oczywiście są możliwości podjęcia działań przez KE" - powiedział Mamer.

"Wydamy notę. Muszą zapłacić. To jest ich prawny obowiązek. Jeśli nie zapłacą, to zobaczymy" - dodał pytany, jak długo KE zamierza czekać na płatności kar.

Rzeczniczka KE Vivian Loonela wskazała, że KE chce, aby Polska natychmiast wstrzymała wydobycie węgla w Turowie. Powiedziała też, że KE podejmie wszelkie możliwości, którymi dysponuje, aby Polska zapłaciła dzienne kary, które nałożył TSUE. (PAP)

js/

Zobacz także

  • Sędzia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
    Sędzia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    TSUE: nieprawidłowość przy powołaniu sędziego nie wystarczy, by stwierdzić, że nie jest niezawisły

  • Sąd Najwyższy (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Albert Zawada
    Sąd Najwyższy (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Albert Zawada

    Sąd Najwyższy pod lupą TSUE. Chodzi o powołanie części sędziów. Padł termin wydania opinii

  • Siedziba TSUE. Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND
    Siedziba TSUE. Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND

    Jest wyrok TSUE w sprawie wskaźnika WIBOR

  • Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
    Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

    Węgry ze skargą do TSUE. Chodzi o unijny plan ws. rosyjskich surowców

Serwisy ogólnodostępne PAP