O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Niektóre modele sztucznej inteligencji wymknęły się spod kontroli i wywołały atak hakerski

Niektóre modele sztucznej inteligencji firmy OpenAI wymknęły się spod kontroli podczas testu bezpieczeństwa i spowodowały atak hakerski, który naruszył infrastrukturę startupu Hugging Face zajmującego się sztuczną inteligencją - przekazała w środę agencja Reutera powołując się na oświadczenie firmy.

Zdjęcie ilustracyjne Fot. EPA/HANNIBAL HANSCHKE
Zdjęcie ilustracyjne Fot. EPA/HANNIBAL HANSCHKE

W poście na blogu OpenAI wyjaśniła, że gdy testowała możliwości niektórych najbardziej zaawansowanych modeli w kontrolowanym środowisku, programowi udało się wydostać poza wyznaczone granice, uzyskać dostęp do internetu i włamać się do serwerów Hugging Face, próbując zrealizować swój cel testowy.

W poście na blogu stwierdzono, że ucieczka ta była „bezprecedensowym incydentem cybernetycznym, wymagającym wykorzystania najnowocześniejszych zdolności cybernetycznych” oraz że firma wzmacnia zabezpieczenia.

Hugging Face, platforma służąca do hostowania dużych modeli językowych i zbiorów danych open source, w zeszłym tygodniu w poście na blogu poinformowała, że padła ofiarą ataku hakerskiego, który „różnił się od wszystkiego, z czym mieliśmy do czynienia wcześniej”, ponieważ „był on napędzany od początku do końca przez autonomiczny system agentów AI”.

Więcej

Ruletka do gry w kasynie - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Adam Warżawa
Ruletka do gry w kasynie - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Adam Warżawa

Blik będzie blokować transakcje związane z nielegalnym hazardem

W poście na X, współzałożyciel Hugging Face, Clement Delangue, napisał, że firma podejrzewa, iż atak „mógł pochodzić z pionierskiego laboratorium, biorąc pod uwagę zaawansowanie agenta. Okazuje się, że tak było!”. Dodał: „To niesamowite, że wszystko to wydarzyło się autonomicznie!”.

Ujawnienie przez OpenAI, że jego zaawansowane modele były odpowiedzialne za naruszenie bezpieczeństwa, pomimo umieszczenia ich w, jak to określono, „bardzo odizolowanym środowisku”, prawdopodobnie nasili niepokój dotyczący mocy i ryzyka modeli pionierskich - podkreślił Reuters.

Matt Suiche, inżynier w firmie Tolmo, zajmującej się cyberbezpieczeństwem opartym na sztucznej inteligencji, ocenił, że systemy sztucznej inteligencji są obecnie tak samo skuteczne, jak elitarni cyberoperatorzy.

„Modele pionierskie nadrabiają zaległości dzięki najnowocześniejszym atakującym” – powiedział Suiche. Ostrzegł, że naruszenia bezpieczeństwa opisane we wpisie na blogu OpenAI można było przeprowadzić przy użyciu technologii dostępnej daleko poza murami pionierskich laboratoriów badawczych. - To właśnie widzieliśmy już u nas. Nie musimy nawet korzystać z najnowszych modeli - stwierdził. (PAP)

os/ kj/ ał/

Zobacz także

  • Prezes GUS Marek Cierpiał-Wolan. Fot. PAP/Mateusz Rekłajtis
    Prezes GUS Marek Cierpiał-Wolan. Fot. PAP/Mateusz Rekłajtis

    Prezes GUS: statystyka publiczna ma być „antyhalucynogenem” dla sztucznej inteligencji

  • Smartfon w rękach dziecka - zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
    Smartfon w rękach dziecka - zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Kompetencje cyfrowe dzieci wciąż do poprawy. Ekspert obala mit

  • Warszawa (zdj. ilustracyjne) Fot. PAP/ Rafał Guz
    Warszawa (zdj. ilustracyjne) Fot. PAP/ Rafał Guz

    Bank Światowy: sztuczna inteligencja może podnieść PKB Polski o 12 proc. do 2035 r.

  • Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski Fot. PAP/Tomasz Gzell
    Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski Fot. PAP/Tomasz Gzell
    Specjalnie dla PAP

    Standerski: negocjacje z Komisją Europejską ws. gigafabryk AI mogą zakończyć się w czerwcu

Serwisy ogólnodostępne PAP